Koliko reditelja Woodyja Allena „ima“ u njegovom posljednjem filmu A Rainy Day In New York (Kišni dan u New Yorku) u smislu da su likovi filma personifikacija samog Woodyja, zapitali biste se? Galerija likova koju stari filmski majstor nudi u filmu, a svi odreda ležerno odglumljeni od strane „mlađe ekipe“: Thimothée Chalamet, Elle Fanning, Selena Gomez, kao i starih provjerenih glumaca: Liev Schreiber, Jude Law, Diego Luna, nadasve je impresivna. Svaki pojedinačni lik vjerodostojno je ukalupljen i uvjerljivim performansama odglumljen, a karakterno proživljen sa zanimljivim glumačkim otklonom. Nazire se u toj plejadi glumaca i glumica, te u svakom karakteru bistvuje iskra rediteljevog lika.
Kišni dan u New Yorku; režija: Woody Allen; uloge: Thimothée Chalamet, Elle Fanning, Liev Schreiber, Jude Law, Selena Gomez; 2018.
IMDb rejting: 6.7/10
Rotten Tomatoes rejting: 65%
Glavni glumac Thimothée Chalamet portretira dvadeset-i-nešto-godišnjaka Gatsbyja Wellesa, kojeg studij na prestižnom koledžu baš i ne impresionira, te je više zainteresovan za igranje pokera i klađenje na utrkama konja. Sa jedne strane je iznerviran svojim porijeklom, bogata stituirana porodica, a s druge ne može pobjeći od onoga što mu je u krvi, a to će se nekako sve i opravdati u samom finišu filma. Na koledžu ima djevojku Ashleigh (Fanning), čiji će ih novinarski zadatak (da mlada dama je buduća novinarka, dok Gatsby apsolutno nema pojma za koju profesiju da se opredjeli), odvesti u New York kako bi mogla intervjuisati legendarnog filmskog reditelja Rolanda Pollarda (Schreiber); zadatak koji će se pretvoriti u nešto sasvim neočekivano, kako za Ashleigh, tako i za Getsbyja.
Ashleigh je prelijepa mlada djevojka, porijeklom iz ruralnog dijela Amerike, ali iz porodice čiji je otac vlasnik velikog vrijednog lanca banaka, te pomalo primitivnih, i ne baš sofisticiranih načela. Možda bi se u nekom slučaju mogla nazvati „glupom plavušom“, ali u to ćete se uvjeriti nakon i samog odgledanog trailera. Plan dvoje zaljubljenih da provedu poslijepodne u New Yorku (kišno poslijepodne), neće proći prema prvobitnom planu jer će Ashleigh „tragajući“ za pričom uletjeti u „zamku“ i svijet celebretyja, reditelja, scenarista, glumaca, a Gatsby će proći dijelom ono što je planirao, samo sa drugom djevojkom (Gomez) i frustirati se zbog načina na koji se izabranica njegova srca ophodi prema njemu.
Woody kroz gotovo sve likove u filmu kanališe svoju personu, tako da ga definitvno možemo prepoznati u liku Chalameta, kao ciničnog ekstroverta, liku slavnog reditelja u izvedbi Schreibera koji je introvert i izgubljen u spostvenom izražaju (za svoj posljednji film kaže da je egzistencijalno smeće), scenariste njegovog filma kojeg portretira Jude Law kao druge strane tog „filmskog novčića“ gdje on ne gubi nadu u njihov zajednički rad, onda, same Ashleigh kao svojevrsne priproste „obožavateljice“ i druge djevojke u filmu u interpretaciji Selene Gomez koja sarkastično-ironičnim komentarima daje osvrt na „pravi“ život, i onaj iz filmova gdje je sve magično – filmski.
Gledajući A Rainy Day In New York ne možete se oteti utisku da prisustvujete istinski zabavnom, uglađenom i odmjerenom filmskom ostvarenju koje iako traje devedeset-i-nešto-minuta izgleda kao da ste proveli u kino-sali dobra dva sata i željeli biste još. „Družite se“ sa živopisnim i šarolikim likovima sa kojima vam niti u jednoj jedinoj sekundi nije dosadno, a danas je to rijetkost u filmovima koji stižu iz holivudske tvornice snova. Filmovi danas su preglomazni, prebučni, pre, pre... previše traju, bukvalno nema filma koji je ispod dva sata, a da vas ne mora tjerati da pogledavate na sat, moleći se da što prije završi iako baš i nije da ne uživate, jednostvano je previše.
Slučaj sa novim filmom Woodyja Allena takav je da ćete nakon što završi odjavna špica, barem je potpisnik ovih redova imao takav osjećaj, poželjeti pogledati još jednom, zavaliti se u kino-sjedalici i prepustiti magiji pokretnih slika čovjeka čiji čisti rom-kom stavlja osmjeh na vaše lice.