Piše: Sead Vegara
Film Bonnie and Clyde iz 1967. godine, američkog reditelja Arthura Penna, predstavljao je biografski kriminalistički film o zloglasnom paru pljačkaša, Bonnie Parker (Faye Dunaway) i Clyde Barrow (Waren Beatty), u kojem su seks i nasilje prikazani na do tada neviđen način, otvoreno i bez mistificiranja. Također, završna scena u filmu bila je i ostala među najkrvavijim u cijeloj filmskoj historiji. Dvadeset godina nakon toga, češki reditelj Vít Olmer snima film Bony a klid, koji na prvu, barem po naslovu, asocira na američki klasik. I na tome – naslovu i ostaje.
Velika lova; režija: Vít Olmer; uloge: Jan Potmĕšil, Veronika Jeníková; 1987.
IMDb rejting: 7.0/10
Bony predstavlja posebnu valutu koja se koristila u specijalnim prodavnicama u Pragu zvanim Tuzex gdje se mogla naći roba iz zapadnih zemalja, dok klid označava smiraj uma.
Film Bony a klid Víta Olmera snimljen 1987. daje uvid u život osamdesetih godina prošlog stoljeća u Pragu u kojem su ulice pretrpane švercerima stranih valuta i prati momka Martina (Jan Potmĕšil) koji je došao u Prag sa velikim snovima. U samom uvodu ga vidimo kako se kreće među švercerima želeći da promijeni njemačke marke u dolare, s namjerom da tim novcem zajedno sa prijateljima osposobi i napravi disko klub. Naravno, bude prevaren i nakon toga, željan osvete, kreće u potragu za ljudima koji su ga prevarili. Polako ulazi u društvo švercera, te i sam postaje jedan od njih zanemarujući svoj posao u auto-radionici i prvobitne namjere. Upoznaje djevojku Evu (Veronika Jeníková) u koju se zaljubljuje i zajedno sa njom useljava u stan koji je dobio na korištenje od svojih nadređenih. Ipak, do kraja će se stvari odvijati po standardnoj proceduri kada su u pitanju filmovi koji glorificiraju bilo kakve vrste kriminalnih aktivnosti i dobićemo moralno ispravan i očekujući kraj.
Reditelj Olmer je u saradnji sa Radekom Johnom ispisao scenarij čije replike i dijalozi odišu životnošću, dok su izgovorene i na više nego uvjerljiv način od strane glumaca, posebno Jana Potmĕšila i Veronike Jeníkováe. Što se tiče snimateljskog rada, direktor fotografije Ota Kopriva napravio je fenomenalan posao, i to pogotovo u samom uvodu gdje se kamera “frenetično provlači“ kroz švercere na ulici. Jedina stvar koja bi se mogla zamjeriti reditelju Olmeru jeste ne baš prihvatljivo korištenje muzike. Kroz film se provlače četiri pjesme, britanskog benda “Frankie Goes To Hollywood“ i dua “Charles Shaw & Silvia Brown“, ali na način da se ponavljaju po nekoliko puta stvarajući zasićenje.
U svakom slučaju, kada se pojavio u kinima '87. Bony a klid zabranila je komunistička partija, samo da bi se film pojavio na piratskim kasetama odmah nakon zabrane. Zabrana je ukinuta naredne godine, a Bony a klid je već stekao neizmjernu popularnost.