Deset jezivih filmova koji nisu horori

Deset jezivih filmova koji nisu horori

Take Shelter (2011)

Američka triler/drama o čovjeku koji ima apokaliptične vizije i siguran je da mora zaštiti svoju familiju od nadolazeće oluje. U glavnim ulogama se pojavljuju Michael Shannon i Jessica Chastain. Imao nekoliko nominacija za razne filmske nagrade, a režirao ga je Jeff Nichols.

Winter's Bone (2010)

Drama čija je radnja smještena u ruralna američka područja i koja sa sobom, od početka pa do kraja, nosi napetu i mračnu atmosferu. Kako bi zaštitila svoju porodicu od deložacije, tinejdžerka, (Jennifer Lawrence) mora pronaći svog nestalog oca. Film istražuje porodične veze, predstavlja nam moć koju sa sobom nosi laž i donosi priču o siromaštvu. Sve je začinjeno ilegalnom proizvodnjom narkotika. Završna scena je ujedno i najjezivija scena ovog odličnog ostvarenja kojeg je režirala Debra Granik. Film je baziran je na istoimenoj noveli Daniela Woodrella. Proglašen je najboljom dramom na Sundanceu 2010, a imao je i četiri nominacije za Oscara i to u kategorijama za najbolji film, najbolje adaptirani scenario, najbolju glumicu i najbolju sporednu ulogu.  

Buried (2010)

Španska triler/drama koju je režirao Rodrigo Cortés. Prati Paula Conroya, (Ryan Reynolds), koji na području Iraka radi u američkoj bazi kao vozač kamiona. Nakon što bude kidnapovan, živ je zakopan u sanduku ispod zemlje sa ograničenim dotokom zraka. Svečano je prikazan na Sundance Film festivalu gdje je naišao na pozitivne reakcije.  

Borgman (2013)

Holandski psihološki triler u režiji Alexa van Warmerdama. Bio je nominovan za Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu 2013. godine. Film je trebao da predstavlja Holandiju na 86. dodjeli Oscara, ali na kraju nije bio nominovan.  

Inland Empire (2006)

Filmovi Davida Lyncha prevazilaze žanrovske klasifiklacije, a to važi i za njegovo ostvarenje Inland Empire koje je snimio pet godina nakon filma Mullholand Drive. Crossover remek djelo sa elementima psihološkog nadrealizma i strave i užasa. Laura Dern u ovom filmu glumi Nikki Grace, glumicu koja očajnički treba novu ulogu. Tokom svoje potrage dolazi u kontakt s poremećenim ličnostima, putuje kroz vrijeme i u jednom trenutku se nađe u nekoj vrsti uklete kuće. U sklopu Venece Film Festivala osvojio Future Film Festival Digital nagradu.  

Vanishing (1988)

Holandsko-francuska ekranizacija novele "The Golden Egg" Tima Krabbéa. Radnja filma prati momka koji traga za svojom nestalom djevojkom. U Francuskoj je objavljen pod naslovom L'homme qui voulait savoir (Čovjek koji je htio znati). Režirao ga je George Sluizer. Nakon originalnog filma snimljeno je nekoliko neuspješnih verzija.

Seconds (1966)

SF triler Johna Frankenheimera o Arthuru Hamiltonu, starom biznismenu, koji je pod pritiskom svog dosadnog posla izgubio interesovanje za svoju porodicu, a i porodica za njega. Kada ga prijatelj, za kojeg je mislio da je već odavno mrtav, poveže sa tajanstvenim društvom koje se bavi plastičnim operacijama, Arthur postaje zgodni i umjetnosti naklonjeni mladić koji odlazi da živi u blizini jedne plaže u južnoj Kaliforniji. Ono što počinje kao šarmantni novi život uskoro postaje zamka iz koje ne može da pronađe izlaz. U glavnoj ulozi se pojavljuje Rock Hudson. Film je bio nominovan za Oscara i Zlatnu palmu.

Martha Mercy May Marlene (2011)

Zastrašujuće psihološko triler putovanje u režiji Seana Durkina, sa Elizabeth Olsen u glavnoj ulozi. Radnja filma se odvija u sadašnjosti i prošlosti i prati mladu ženu koja je obolila od paranoje nakon što je bila u dodiru sa nasilnim kultom čije je sjedište smješteno u Catskill planinama. Neizvjesna priča o oštećenim ljudskim umovima čiju kvalitetu nisu mogli dostići ni brojni kreatori raznih horor filmova. Fiilm sadrži mučni prikaz scene silovanja kao obreda inicijacije za ulazak u kult kojeg predvodi mračni vođa. Odlične sporedne uloge ostvarili su Sarah Paulson i John Hawkes, a u filmu se pojavljuje i engleski glumac Hugh Michael Horace Dancy. Martha Mercy May Marlene osvojio je osam filmskih nagrada, a imao je preko trideset nominacija.  

We Must Talk About Kevin (2012)

Psihološka triler/drama Lynne Ramsay koja prati majku koja ima zastrašujuće probleme sa svojim sinom. U naslovnoj ulozi se pojavljuje Tilda Swinton koja na izuzetan način prenosi emocije u svakom kadru. Osim Swintonove, u glavnim ulogama se pojavljuju i John C. Relly, te Ezra Miller. Film koji se zbog svoje upečatljivosti, originalnosti i šokantnosti lako ne zaboravlja.  

Tore Tantz (Nothing Bad Happen) - 2013

Zastrašujuća njemačka drama koja nam donosi prikaz najmračnijih uglova ljudskog uma. Scene fizičkog i seksualnog zlostavljanja u kombinaciji sa psihološkom torturom nad jednom mladom osobom učiniće da vam se ovaj film veoma teško izbriše iz sjećanja. Ostavlja dubok pečat na gledaoca, a šokantnosti doprinosi i činjenica da je baziran na istinitom događaju koji se dogodio u Hamburgu. Film o poremećenim međuljudskim odnosima, željama, vjerovanjima, idealima. ljubavi i hrabrosti. Nakon projekcije u Cannesu, u maju 2013. godine, bio je uvršten i u program Međunarodnog filmskog festivala u Melbourneu.
Prethodna
Pet lakih komada: "Straight Outta Compton"
Sljedeća
Objavljen nikad jači program Cannesa