Na predstojećem Beldocs festivalu, koji se održava od 10. do 17. maja, publika će imati priliku da pogleda brojne filmove eminentnih savremenih autora, među njima socijalnu satiru Rubena Östlunda, biografski film o jednoj od najplodnijih spisateljica današnjice Stiga Björkmana, autoportret Andréa Bonzela, eksperimentalni film o evoluciji Zemlje Deborahe Stratman, kao i dokumentarce Lava Diaza i Jamesa Benninga koji putem rekonstrukcije pojedinih historijskih događaja dodiruju kritične tačke savremenog društva.
Mongoloid sa gitarom (The Guitar Mongoloid), švedskog majstora socijalne satire Rubena Östlunda je film o ljudima koji žive izvan normi, u izmišljenom gradu Jöteborgu. U ovom ostvarenju koje prkosi tradicionalnim narativnim kanonima, akteri glume sami sebe: dvanaestogodišnjak pravi punk pjesme, odrasli muškarci se igraju oružjem, neurotična žene tokom euforične epizode srlja u samouništenje. Autor višestruko nagrađivanog filma Trougao tuge pruža nam sliku švedske svakodnevice kakvu nismo imali prilike da vidimo.
Džojs Kerol Outs: Tijelo u službi uma (Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind) je biografski film o nagrađivanoj savremenoj spisateljici, čiji je život sve do sada, bio skriven od očiju javnosti. Švedski reditelj Stig Björkman čiji je dokumentarac Ingrid Bergman – njenim rečima igrao na Beldocsu, ovoga puta dolazi sa filmom o umjetnici koja je često opisivana kao “najistaknutija žena od slova Amerike”. Tokom plodne karijere Carol Oates je napisala više od 100 knjiga različitih žanrova. Ona i dalje kontinuirano objavljuje više od jedne knjige godišnje. Zahvaljujući dugogodišnjem prijateljstvu, autor dobija pristup njenom jutarnjem pisanju, šetnji sa suprugom, i priliku da uroni u njenu stvaralačku samoću.
Ljubav do besa (Flickering Ghosts of Loves Gone By) francuskog autora Andréa Bonzela nagrađen je na filmskom festivalu u Cannesu 2021. godine. Kroz amaterske i anonimne filmove koje je sakupljao još od djetinjstva, autor se osvrće na svoj turbulentan život. Krhke, smješne i dirljive slike, fragmente priča i osjećanja, autor koristi kao materijal putem kojeg ispituje sopstvenu prošlost, i historiju svoje porodice, koja je obilježena opsesijama filmom i seksom. Ovaj izmišljeni autoportret, ćudljiv i barokni, predstavlja živopisnu odu filmu i životu.
Posljednje stvari (Last Things), američke multimedijalne umjetnice i rediteljice Deborahe Stratman poslije Sundancea i Berlinalea stiže na Beldocs. Ovaj eksperimentalni dokumentarac vraća nas milijardu godina unazad, do formiranja prvih stijena na Zemlji i početka izgradnje naše atmosfere, i to prikazujući evoluciju i izumiranje iz perspektive kamenja i različitih budućih drugih. Sastavljen od impresivnih vizuelnih detalja, citata iz različitih tekstova, i tumačenja stručnjaka, ovaj film podsjeća nas da se prošlost pamti i nalazi upravo u sadašnjosti.
Alensvort (Allensworth), film poznatog američkog majstora pejzažne kinematografije Jamesa Benninga premijerno je prikazan na ovogodišnjem Berlinaleu i govori o izgubljenom gradu u kalifornijskoj centralnoj dolini, koji su izgradili Afroamerikanci početkom 20. vijeka. Sniman toku godinu dana, dokumentarac posmatra grad kroz prizmu tadašnjeg političkog i društvenog konteksta, s namjerom da skrene pažnju na njegov kulturno-historijski značaj.
Priča o Filipinskom nasilju (A Tale Of Filipino Violence) filipinskog nezavisnog filmskog stvaraoca i kritičara Lava Diaza vodi nas u doba tiranskog režima Ferdinanda Marcosa tokom druge polovine 20. vijeka. Servando Monzon VI poslije smrti svoga djeda nasljeđuje poslove moćnog klana, postaje novi feudalni gospodar i kapitulira pod Marcosovim nastojanjima da kontroliše Filipine. Svjestan duge historije nasilja u svom klanu i državi, Monzon VI predviđa brutalnu budućnost Marcosove diktature. Ovo ostvarenje preispituje generacijsku traumu, njen uticaj na politički razvoj nacije, i funkcioniše kao alegorični prikaz stanja u zemlji kojom trenutno vlada sin bivšeg diktatora.