Ilegalna imigracija u dokumentarcu Ariane Doublet: "Green Boys"

Ilegalna imigracija u dokumentarcu Ariane Doublet: "Green Boys"

 

Ilegalna imigracije do sada je bila tema brojnih filmova koji su je prikazivali iz prilično dramatičnog ugla. Ova tema inspirisala je i režiserku Ariane Doublet koja joj je sa svojim novim dokumentarcem Green Boys pristupila na nešto umjereniji i nježniji način. Film čija se radnja odvija između polja i brda koji graniče sa La Mancheom, svjetsku premijeru je imao u Parizu gdje se takmičio u sklopu francuske sekcije 41. festivala Cinéma du Réel.

Alhassane je mlad i vitak 17-godišnji muškarac, miran i izuzetno ljubazan, koji je putovao sam kako bi napustio svoju domovinu Gvineju i rodni grad Conakry. Stigao je ​​u Francusku nakon putovanja koje je trajalo gotovo dvije godine. S druge strane Louka ima 13 godina. On je mladić iz lokalnog područja, mirnog i zelenog utočišta u prirodi koje se nalazi u blizini mora. Dvojica tinejdžera se sprijateljuju i nastavljaju razvijati svoje prijateljstvo s lakoćom koja je tipična za njihovu dob: dodaju se loptom, gledaju fudbalske utakmice na televiziji, penju se po drveću, dijele grickalice, love rakove, grade kolibu u tradicionalnom gvinejskom stilu ... Od kraja proljeća do ljeta, oni sretno provode vrijeme na otvorenom i kroz svoje svakodnevne susrete, šetnje, promatranje prirode i nonšalantne razgovore dijele sve ono što su naučili u svojim mladim životima.

Louka Alhassanea uči francuskim nazivima za drveće, dok Alhassane govori svom prijatelju o ljubavi prema kravama, molitvenim ritualima, strahu od đavola i svojoj borbi da se dočepa Evrope. Tokom ovih susreta u prirodi, koje nejasno prekidaju tri starije osobe koje se na brzinu pojavljuju u filmu i ljubazno pristupaju dječacima, film gledaoce postepeno vraća u prošlost i krene nuditi mnogo detaljniji prikaz Alhassaninog putovanja iz Gvineje u Francusku - od njegovog tajnog odlaska pa do prvog telefonskog poziva kojeg je mjesecima kasnije uputio svojoj majci koja je bila uvjerena da je mrtav, preko libijskog zatvora i naoružanih krijumčara s kojima se susreo, pa do straha od utapanja u Mediteranu i izbjegličkog kampa na Sardiniji nakon kojeg je napokon stigao u francusku luku Le Havre gdje ga je lokalno udruženje smjestilo kod jedne porodice koja insistira na strogim pravilima ponašanja. Pored svega ovoga, film se dotiče i pitanja socijalne pravde i Alhassaneovog sna da postane mehaničar u Francuskoj.

Green Boys je jasan, jednostavan i suptilan dokumentarac koji gledatelje ostavlja bez daha. Umjesto tragedije koju sa sobom nose imigranti, daje prioritet mirnoj spontanosti koju imaju dva vrlo simpatična glavna karaktera. Baca pozitivno i optimistično svjetlo na integraciju migranata, a producirala ga je francuska kompanija Squaw.

 
Prethodna
Ljubavna priča: "Photograph"
Sljedeća
Iračke i sirijske žene-ratnice: "Girls of the Sun"