Latinoamerički filmovi koje trebate pogledati

Latinoamerički filmovi koje trebate pogledati

Priredio: Braco Kartal

City of God (Cidade de Daus) - 2002

Brazilski krimić za čiju režiju su zaslužni Fernando Meirelles i Kátia Lund. Temelji se na istoimenoj noveli Paula Linsa koja je djelimično bazirana na istinitim događajima, a koju je za potrebe filma adaptirao scenarist i autor Bráulio Mantovani. Jedan od prvih filmova koji je prikazao organizirani kriminal u Brazilu, u siromašnom predgrađu Cidade de Deus u Rio de Janeiru (četvrt zvana Božiji grad) u kojoj su mladići sretni ako dožive šesnaest godina. Radnja se odvija u tri faze u šezdesetima, sedamdesetima i osamdesetima kroz doživljaje glavnih likova, 18-godišnjeg Rocketa (Alexandre Rodrigues) i Dadinha (Douglas Silva). Dadinho namjerava postati najveći kriminalac u Rio de Janeiru i postaje diler, dok mladi fotograf Rocket želi otići iz Božjega grada i pronaći bolji život. Priča o jeftinom životu u brazilskom getu koja je prepuna nasilja, zastrašivanja i silovanja, ogorčenja, nečovječnosti, krvavih obračuna i klinaca sa oružjem u kojoj žrtve i agresori postaju jedno. U njoj je Božiji grad mješavina klaonice i sirotišta i jedna velika disfunkcionalna porodica bez roditeljskog nadzora koju čine mladi kriminalci za koje su stvari kao što su crkva, porodica, škola i nacionalnost samo glupave šale koje nemaju apsolutno nikakvog smisla. Trijumfalno remek-djelo svjetske kinematografije koje je nagrađeno sa preko 60 filmskih nagrada.

IMDb rejting: 8.7/10
Rotten Tomatoes rejting: 90%
 

 

Herold´s Law (La ley de Herodes) - 1999

Meksička crnohumoristična politička satira o korupciji u Meksiku i prvi meksički film koji po imenu proziva kontraverznu meksičku PRI partiju koja je vladala 71 godinu, najprije kao Nacionalna revolucionarna partija, a potom i kao Partija meksičke revolucije. Sa radnjom koja se odvija tokom 1949. godine koncentriše se na priglupog, lijenog, komičnog i brkatog meksičkog domara Juana Vargasa (Demián Alcazar) koji radi svoje odanosti vladajućoj partiji postaje gradonačelnik prašnjave pogranične provincije San Pedro de los Saguaros nakon što prethodnom gradonačelniku kriminalci odrube glavu. Vargas u početku svoje vladavine zatvara lokalni bordel i pokreće program javnih radova kako bi spasio lokalne građane iz siromaštva. S vremenom se u njemu budi pohlepa, te sa skupinom varalica, lopova i ubica kreće pljačkati sve pred sobom u ime napretka i socijalne pravde. Donosi prikaz onoga što iznenadna moć i bogatsvo može učiniti od ljudi sa margine, a osvojio je 20 različitih filmskih nagrada. Film je režirao Luis Estrada, a osim Alcazara u glavnim ulogama se pojavljuju Salvador Sanchez kao Vargasov pomoćnik, Leticia Huijara kao njegova supruga Gloria, Alex Cox i dr.

IMDb rejting: 8.1/10
 
Rotten Tomatoes rejting: 68%

Elite Squad (Tropa de Elite) - 2007

Brazilski krimić u režiji Joséa Padilha koji mu je priskrbio Zlatnog medvjeda na Berlinaleu. Prilikom izrade filma režiseru su prijetili predvodnici narko kartela koji su bili povezani s onima koji prodaju piratska DVD izdanja, bio je kontaktiran i od strane policije koja je među prvima pogledala piratske snimke i podnijela tužbu protiv bivših policajaca BOPE koji su trenirali glumce, a brazilski kongres ga je proglasio fašistom. BOPE je bio policijski odred specijalaca koji se, radi dolaska Pape 1997. godine, svim sredstvima borio protiv kriminala u favelama Rija i tom prilikom usmrtio na hiljade ljudi. Odred kojeg čini 30-tak policajac u filmu predvodi Nascimento (Wagner Moura) koji bez pogovora u praksi sprovodi brutalne BOPE metode i koji očajnički žudi za svojim nasljednikom jer će uskoro postati otac. Radnjom prati i dva prijatelja, Netoa (C. Junqueira) i Matiasa (A. Ramiro) koji se nakon teškog incidenta u faveli Morro da Babilônia, pridružuju odredu očekujući da će postati borci za pravdu i suzbijanje kriminala jer u svojoj okolini vide samo korupciju i nedostatak stručnosti, Sljedećih mjeseci životi glavnih aktera filma će se ispreplesti, najprije u razdoblju teške vojne obuke, a potom i u akcijama protiv kriminalaca. Film je nastao na temelju knjige sociologa L. E. Soaresa i dvoje bivših pripadnika BOPE. Osim Zlatnog medvjeda, osvojio je još 38 filmskih nagrada.

IMDb rejting: 8.1/10

Rotten Tomatoes rejting: 53%

Elite Squad: The Enemy Within (Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro) - 2010

Povratak Padihlae s nastavkom najvećeg filmskog hita u Brazilu i Južnoj Americi. U drugom dijelu iza Nascimenta je propali brak  iz kojeg ima 16-godišnjeg sina Rafaela (P. Van-Held). Nakon što je prije par godina radi krvavog savladavanja pobune u zatvoru optužen radi pretjerane upotrebe sile, Nascimento je neformalno degradiran, ali je u stvari junak omiljen od strane policije koji je unaprijeđen u pomoćnika ministra unutrašnjih poslova. U suzbijanju zatvorske pobune učestvovao je i nevladin aktivist Fraga (I. Santos), poštenjak koji se u međuvremenu oženio Nascimentovom bivšom suprugom Rosane (M. Ribeiro). A zbog poštenja i predanosti poslu i kapetan André Matias (A. Ramiro), nekad najbolji Nascimentov čovjek, došao je u sukob s nadređenima, posebno s korumpiranim Rochom (S. Rocha), zbog čega je izbačen iz BOPE i degradiran u običnog policajca. No Rocha je odlučio iskoristiti situaciju u kojoj su pripadnici BOPE kriminalcima iz favela nanijeli ozbiljne udarce, te je razvio svoju vlastitu zločinačku organizaciju koja ne preže ni od ubistava novinara i civila. Moćne pokrovitelje Rocha je pronašao u guverneru, raznim birokratama i voditelju popularnog TV showa koji se zajedno na riječima žestoko bore protiv kriminala, a u stvari ga svojim djelovanjem štite. Kad shvati pravo stanje stvari, te kad od Roche i njegove organizacije strada i Matias, Nascimento kreće u obračun sa mnogo opasnijim neprijateljima među kojima su i njegove radne kolege. Nastavak priče o političkom sistemu koji djeluje na temeljima anarhije i korumpiranoj policiji  koji ponovo donosi gomilu nasilja, bijesa i krvave obračune. Za razliku od svog prethodnika, osvojio je dvije filmske nagrade manje (njih 37).

IMDb rejting: 8.1/10

Rotten Tomatoes rejting: 93%

Amorres Perros (Love´s A Bitch)- 2000

Meksička dvoiposatna triler/drama koju je režirao Alejandro González Iñárritu prema scenariju Guillerma Arriage. Predstavlja prvo poglavlje Iñárritove "trilogije smrti" koja je nastavljena ostvarenjima 21 Grams i Babel. Saobraćajna nesreća u Mexico Cityju povezuje tri životne priče sa karakterima koji se bore sa gubicima, nerazumijevanjem, bolom, patnjom i surovom životnom realnosti. Glavni likovi su tinejdžeri iz sirotinjske četvrti koji su uključeni u borbu pasa, ozlijeđeni foto model Valeria (Goya Toledo) i njen momak Daniel (Álvaro Guerrero), te misterozni plaćeni ubica El Chivo (Emilio Echevarria) koji bezuspješno pokušava da ostvari kontakt sa davno izgubljenom ćerkom. Svi karakteri imaju jednu zajedničku osobinu, a to je ljubav prema psima. U filmu se pojavljuju i nagrađivani Gael García Bernal, te Marco Pérez. Bio je nominovan za Oscara u kategoriji najboljeg stranog filma i osvojio je preko 50 filmskih nagrada.

IMDb rejting: 8.1/10

Rotten Tomatoes rejting: 92%

Nueve Reinas (Nine Queens) - 2000

Fantastična argentinska kriminalistička drama režisera i scenariste Fabiána Bielinskog u kojoj se u glavnim ulogama pojavljuju Ricardo Darín, Gastón Pauls, Leticia Brédice, Tomás Fonzi i Alejandro Awada. Radnja prati dva prevaranta, nešto iskusnijeg Marcosa (Darín) i mlađeg Juana (Pauls), koji nakon slučajnog susreta odluče preuzeti opasan posao preprodaje rijetkih i vrijednih poštanskih markica zvanih Devet kraljica koje potiču iz Weimarske Republike (naziv za njemačku državu nastalu nakon Prvog svjetskog rata). Markice su u stvari krivotvorine i pokušavaju ih "uvaliti" potencijalnom kupcu Vidalu Gandolfu (Ignasi Abadal).  Film vjerno prenosi atmosferu užurbane metropole i naišao je na odličan prijem u rodnoj Argentini. Vlasnik je preko dvadeset filmskih nagrada i ubraja se u klasike argentinske kinematografije.

IMDb rejting: 7.9/10

Rotten Tomatoes rejting: 92%

El Infierno (El Narco) - 2010

Još jedan film Louisa Estrade koji prati Bennyja (Damián Alcázar) koji je deportovan u Meksiko nakon što je 20 godina ilegalno živio i radio u SAD-u. Vraća se u svoju rodnu zemlju koja je siromašnija i nasilnija nego što je ikada prije bila, a njegovi rodni grad prepun je opakih ubica, krijumčara droge, prostitutki i korumpiranih policajaca, dok je sam gradonačelnik u stvari narko boss koji je zaratio sa vlastitim bratom.  U početku se odupire da se i sam uključi u svijet kriminala, ali ga nemogućnost da pronađe posao i potreba za novcem primoravaju da prihvati posao koji mu nude lokalni gangsteri. Na svom prvom zadatku se onesvijesti zbog brutalne egzekucije koju je izveo njegov šef uz pomoć motorne pile. Ubrzo se privikava, prodaje svoje traperice, kupuje bijelo odijelo, kaubojski šešir i srebrni pištolj, te počinje da uživa u novcu kojeg stiče kriminalnim djelatnostima. Kontroverzna, provokativna i presmiješna crna komedija prepuna ironije koja je postala blockbuster u Meksiku, oduševila tamošnje filmske kritičare, naljutila vladu i bila nominovana za nagradu Goya.  

IMDb rejting: 7.8/10

The Man Who Copied (O Homem Que Copiava) - 2003

Brazilska komedija/drama koja donosi priču o siromašnom 19-godišnjem Andréu Macielu (Lázar Ramos) koji danju radi u fotokopirnici u Porto Alegreu, a noću teleskopom špijunira svoju prelijepu mladu susjedu Sílviju (Leandru Leal) koja radi kao prodavačica odjeće u lokalnoj trgovini. Ramos pokušava impresionirati Lealu kupnjom spavaćice za svoju majku koja košta 38 dolara, ali budući da nema novca, krivotvori novčanicu od 50 dolara uz pomoć novog kopir aparata u boji. Na njegovo iznenađenje, šema mu se isplatila, ali ovaj mali krimalni čin u njemu budi pohlepu i kreće da gubi kontrolu, te falsifikuje sve više i više novčanica. Nakon određenog vremena shvati da falsifikovanje i nije jedini način putem kojeg bi se mogao obogatiti. Film je osvojio jedanaest filmskih nagrada, a režirao ga je Jorge Furtado

IMDb rejting: 7.7/10

Rotten Tomatoes rejting: 66%

Maria Full of Grace (2004)

Kriminalistička triler drama nastala u koprodukciji Kolumbije i SAD-a u kojoj se u glavnoj ulozi pojavljuje višestruko nagrađivana i za Oscara nominovana Catalina Sandino Moreno kao Maria, siromašna i trudna tinejdžerka iz Kolumbije. Kako bi došla do novca, pristaje da proguta 70 kondoma s heroinom i u društvu drugih djevojaka ih avionom prenese u SAD-e. Ovaj višestruko nagrađivani film je režirao kalifornijski režiser i scenarist Joshua Marston.

IMDb rejting: 7.5/10

Rotten Tomatoes rejting: 97%

 

 

 

La Cara Oculta (The Hidden Face) - 2011

Napeta kolumbijsko-španska triler misterija Andrésa Baiza, režisera serije Narcos i kritički hvaljenog kriminalističkog trilera Satanás iz 2007. Flertu skloni dirigent gradskog orkestra Bogote (Quim Gutiérrez) zbunjen je tajanstvenim i naizgled neobjašnjivim slučajem nestanka svoje bivše djevojke Belén (Clara Lago). Ali jako brzo je preboli i u dobro opremljenu i izoliranu kuću sa prostranim hodnicima i prostorijama dovodi novu djevojku, mladu konobaricu Fabianu (Martina García), koja nakon nekog vremena, dok je sama u kući, čuje čudne zvukove. Film koji i dalje može očitati lekciju tvorcima modernih horora koji kao da su zaboravili da ono što je misteriozno i nevidljivo može biti mnogo više uznemirujuće od onoga što mogu kreirati CGI majstori.

IMDb rejting: 7.4/10

Narco Cultura (2013)

Dokumentarac o kriminalu i meksičkom muzičkom žanru narcocorrido iz kojeg se razvila supkultura koja glorifikuje ubistva, smrt, oružje i trgovinu narkoticima. Melodične pjesme koje su mješavina mariachija, bluesa i country muzike prožete su zvucima harmonike, a njihovi tekstovi nerijetko služe kao inspiracija pripadnicima narko kartela prilikom egzekucija.  U dokumentarcu narcocorrido producenti i muzičari hvale se da će njihov muzički žanr nastao iz snova i frustracija siromašnih postati "novi hip hop" jer njihova muzika ima gomilu fanova u susjednim Sjedinjenim Američkim Državama. Fokusira se na Edgara Quintera, člana narcocorrido sastava Buknas de Culiacán i policijskog istražitelja Richija Sotoa iz Juareza, te sa sa sobom donosi atmosferu nasilja, droge i trke za novcem koja se bez problema preliva preko meksičko-američke granice. Upoređuje ekonomsko stanje u obje zemlje, a slike sa holivudskih premijera i rasprodanih američkih narcocorrido koncerata kombinuje sa slikama i snimcima jezivih autopsija i majki koje plaču ispred policijskih stanica jer su njihova djeca žrtve obračuna narko kartela. Film je režirao nagrađivani izraelski dokumentarist i foto novinar Shaul Shwarz.

IMDb rejting: 7.2/10

Rotten Tomatoes rejting: 88%

At the End of the Tunnel (Al final del túnel) - 2016

Napeti argentinski kriminalistički triler kojeg je režirao Rodrigo Grande, poznat po komediji/drami Gangs from Rosario i komediji A Matter of Principles. Prati paraplegičara Hoakuina (Leonardo Sbaraglia), kompjuterskog inženjera koji živi sam u ogromnoj kući u Buenos Airesu. Njegova supruga i kći su poginuli u automobilskoj nesreći, a on ostao paralizovan. Dane provodi u kućnom podrumu koji je prepun kompjuterskih dijelova i u kojem mu društvo pravi njegov ostarjeli pas Kastamiro. Nakon što mu stigne poslednja opomena pred iseljenje zbog neplaćanja računa, prisiljen je uzeti podstanare. Na sprat kuće se useljavaju mlada samohrana majka i atraktivna striptizeta Berta (Clara Lago) sa svojom šestogodišnjom kćerkom Beti koja je naprasno prestala da priča. Sa njih dve u kući, Hoakin polako počinje da se budi iz letargije u koju je upao. Jednog dana, dok je radio u podrumu, u kasnim večernjim satima začuje zvukove kroz zid susjedne zgrade koji mu privuku pažnju. Kroz rupu u zidu provlači kameru i ugleda bandu čiji je član i Berta. U filmu se pojavljuju i Pablo Echarri kao vođa bande Javi Galereto, te Federico Luppi kao korumpirani policijski načelnik Guttman.

IMDb rejting: 7.1/10

Prethodna
John Cassavetes: Od margine do avangarde
Sljedeća
Ovacije za "Scream For Me Sarajevo“ na 11. Mostar Film Festivalu