Koji god film na samom početku ima telop „Based on a true story/Inspired by the true events“ (Bazirano na istinitoj priči/Inspirisano istinitim događajima) zavrjeđuje vašu pažnju. Koliko god pisci i scenaristi imali mašte, život je taj koji piše najbolje priče. Istina, zna se desiti da se scenarista koji radi adaptaciju istinitih događaja za potrebe filmskog scenarija malo zanese i doda koješta, čisto radi filmskog efekta i odriješenja lik(ov)a, da bi zaokružio priču i podario joj određeni patos. Primjeri za ovo su dva filma iz prošle godine War Dogs (Psi rata) i Gold (Zlato). I jedan i drugi su inspirisani istinitim događajima. Prvi govori o dvojici dvadeset-i-nešto-godišnjaka (glume ih Miles Teller i Jonah Hill) koji se upuste u trgovinu oružjem za vrijeme američkih vojnih operacija na Bliskom istoku iz koje će izaći sa povelikom svotom novca, ali i zaglaviti u zatvoru. Tellerov lik je taj koji će izbjeći dugu robiju zato što je pristao sarađivati sa vlastima.
Lav; režija: Garth Davis; uloge: Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman, David Wenham, Sunny Pawar, Abhishek Bharate, Pryanka Bose, Khushi Solanki; 2016.
IMDb rejting: 8.0/10
Rotten Tomatoes rejting: 87%
I kao nagradu što na sudu nije spomenuo ime trgovca oružjem kojeg u filmu portretira Bradley Cooper, on mu na kraju filma uruči kofer pun dolara. Jasno k'o dan da je to čista scenaristička, ne možemo je nazvati dosjetkom, već jednostavno da kažemo fraza koja je ubačena da opravda postupke Tellerovog lika. Ista situacija je i sa drugim filmom Gold u kojem fan-tas-tič-ni Matthew McConaughey portretira tragača za zlatom u modernom vremenu, Americi osamdesetih, samo što će zlatnu žilu pronaći u Indoneziji uz pomoć lika kojeg glumi Edgar Ramirez. Na kraju će se ispostaviti da zlata uopšte nikada nije ni bilo, a McCounaugheyjev lik će ostati bez igdje ičega i još ispitivan od strane FBI-ja. Kraj kao da je prepisan iz filma War Dogs. McConaugheyjev lik dobiva kovertu sa čekom na basnoslovnu sumu novca od svog radnog kolege, koji je proglašen mrtvim, a koji je kriv za cijelu maskaradu sa zlatom.
Unaprijed se izvinjavam svima onima koji nisu gledali ova dva filma, a imali su namjeru. Neka vas ne zaustavi malo (punooo!) spoiliranja jer su oba filma sasvim solidna savremena holivudska zabava.
Još jedan film koji na svom početku ima natpis „Bazirano na istinitoj priči“, a također je nastao u prošloj godini jeste Lion (Lav). Riječ je o ostvarenju koje za protagonsitu ima dječaka Sarooa (Sunny Pawar) koji sa bratom Gudduom (Abhishek Bharate), sestrom (Khushi Solanki) i majkom (Pryanka Bose) vodi težak, ali ipak život pun ljubavi, snalazeći se na sve moguće načine da obezbijede hranu. Igrom slučaja Saroo će se izgubiti, proći trnje i kamenje dok ga ne usvoji australski bračni par Brierley (Nicole Kidaman i David Wenham). Dvadeset i pet godina poslije, sada već odrasli Saroo (Dev Patel) će krenuti u potragu za svojom pravom porodicom.
Scenarij za film Lion je deririvan iz knjige „A Long Way Home“ koju je napisao Saroo Brierley. Scenarista Luke Davies je vješto raspisao situacije bez da je dopustio sebi pad u veliki umjetnički zanos kojim bi stvorio djelo zanimljivo samo određenom dijelu publike. A reditelj debitant Garth Davis je vizualizirao scenarij pretočivši ga u pokretne slike koje svojom ljepotom indijsku sirotinju predstavljaju sa autetičnošću još neviđenom od oskarovca A Slumdog Millionaire (Milijunaš sa ulice) Dannya Boylea. Upravo je u tom filmu Patel glumio naslovnog junaka, i ponovo sada, ali u istinitoj priči, portretira lika kojeg život u dječaštvu nije baš mazio.
Film Lion svakako zaslužuje vašu pažnju, što zbog istinite priče, što zbog odličnih glumačkih perforamansi svakoga ponaosob.
Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje