Rudar je drama čiju režiju i scenario potpisuje Slovenka Hanna A.W. Slak, režiserka dugometražnog igranog filma Ljubljana iz 2002. Sinopsis filma koji je inspirisan stvarnim događajima glasi:
Bosanski useljenik Alija (Leon Lučev) dugo je radio u jednom slovenačkom rudniku koji se sada prodaje. Uprava odbacuje radnike i zatvara neaktivne jame, a Alija dobija neobičan zadatak: istražiti dio rudnika koji je odvojen pregradnim zidom još od kraja Drugog svjetskog rata i provjeriti šta je u njemu. Malim mjestom inače kruže glasine od strane lokalnih stanovnika da su žrtve čistki iz Drugog svjetskog rata zakopane u ovom dijelu rudnika. Odlučan da otkrije istinu bez obzira na posljedice, Alija nastavlja obavljati svoj posao. S historijskim demonima Slovenije nema nikakve veze, ali je u paklu koji je trajao tokom raspada bivše Jugoslavije izgubio svoje najmilije čije ostatke nikada nije pronašao...
Film je utemeljen na knjizi "Niko i ništa" Mehmedalije Alića, ali i na razgovorima režiserke filma sa Mehmedalijom, njenim opservacijama i njihovim zajedničkim putovanjima u Srebrenicu, Grujčiće i ostala mjesta. Alić u knjizi pripovijeda o svom djetinjstvu u Srebrenici, odlasku na školovanje u Sloveniju, pokušaju uspostavljanja kontakta s porodicom u Srebrenici u julu 1995. godine, susretu s majkom nakon godina odvojenosti, radu u rudniku Huda Jama…
Iako su u filmu spomenuti značajni događaji koji su obilježili njegov život, centralna tema filma jeste Alićev rad na otvaranju Barbarinog rova u sklopu rudnika Huda Jama. Ovaj rudnik "užasa" dugo je krio tajnu o partizanskim zločinima nad ratnim vojnim zarobljenicima i civilima koji su se dogodili tokom 1945. godine. Knjiga koju je 2013. objavila Cankarjeva založba potpuno je autobiografska, a film nije dokumentarac, nego je stiliziran u fiktivnu kinematografsku formu. Snimljen je krajem 2015. godine, a nastao je u slovensko-njemačko-hrvatskoj koprodukciji sa budžetom od 800.000 eura. Osim Lučeva, pojavljuju se i Zala Đurić-Ribić, Tin Marn, italijanski glumac Boris Cavazza (Short Circuits, Piran-Pirano), Nikolaj Burger (Tea), Jure Henigman (Dvojina, 9:06, Postali bomo prvaki sveta), glumac koji je porijeklom iz Zenice Boris Petkovič i Marina Redžepović koja portretira Alijinu ženu. Film se dotiče sadašnjosti i prošlosti, bolnih tema sa naših prostora, a Alija u filmu insistira da žrtve moraju biti identifikovane i pokopane. Glavne odlike filma su realističan pristup, odličan ritam i vješta dramaturgija koja je potpomognuta učinkovitim i razumljivim dijalozima, te jasan i uređen zvuk. Posredstvom filma gledatelj se brzo emocionalno identifikuje sa njegovim protagonistima, što dodatno pridonosi njegovoj umjetničkoj uvjerljivosti. Osvajač je nagrada na Festivalu slovenskega filma (za najbolju režiju, za najbolju montažu i za najbolju mušku ulogu), a u kino distribuciju kreće 28. septembra.