Prvi pogled: "Unrest"

Prvi pogled: "Unrest"

Jennifer Brea, uspješna 28-godišnja žurnalistkinja koja je namjeravala doktorirati na Harvardu, jednoga dana krenula je da potpiše ček kako bi platila račun u restoranu, ali je shvatila da se ne može sjetiti svoga imena. Nekoliko mjeseci prije svog vjenčanja, postala je toliko bolesna da čak nije bila u mogućnosti da sjedi ni u invalidskim kolicima. Nakon konstatacije od strane doktora da se radi o psihosomatskom poremećaju i da je "sve u njenoj glavi", uzela je kameru kako bi dokumentovala svoju sopstvenu životnu priču koja postepeno prerasta u globalni dokumentarni zapis o svijetu koji je nastanjen pacijentima koje je medicina zaboravila. Osim što donosi prikaz o problemima sa kojima su se suočili Jen i Omar, fokusira se i na probleme sa kojima se susreću četiri Myalgic Encephalomyelitis pacijenta iz Velike Britanije, Danske i SAD-a. Zajednički pokušavaju pronaći smisao života u situaciji kada se oko njih sve mijenja. Unrest je u stvari pravi podvig filmaša sa invaliditetom koji je proizveden uz pomoć međunarodnog produkcijskog tima, Kickstarter kampanje i inovativnih tehnologija. Predstavlja priču o otpornosti i snazi suočavanja sa gubicima i strahovitim životnim promjenama, a dotiče se i odnosa prema onima čije bolesti drugi u potpunosti nisu u stanju shvatiti. Unrest1-300x169.jpgFilm će biti prikazan u sklopu ovogodišnjeg Sundancea, a povodom njegove premijere, režiserka i scenaristkinja je izjavila:

Oduševljena sam i počašćena što će ovaj dokumentarni film biti prikazan na Sundanceu, jednom od najprestižnijih svjetskih filmskih festivala. M.E. je u potpunosti promijenio moj život, a sa njegovim simptomima se borim svaki dan. Zahvaljujem se nevjerovatnoj ekipi i fanovima iz cijeloga svijeta koji su podijelili moju priču o tome kako je to kada se moraš boriti sa doživotnom, nevidljivom bolesti. 

Myalgic Encephalomyelitis (M.E.) je u stvari Sindrom hroničnog umora koji se manifestuje stanjem iscrpljenosti, a o njegovim uzrocima nastanka i načinima liječenja se jako malo zna. Izaziva poremećaje u funkcionisanju i imunološkog i nervnog sistema, a 25% posto onih koji od njega boluju nisu u stanju preći prag sopstvene kuće. Procjenjuje se da od njega boluje 1.000.000 Amerikanaca, 250.000 Britanaca, 100.000 Australaca i 100.000 Kanađana, a procjene variraju u zavisnosti od dijagnostičkih kriterija koji se uzimaju u obzir.

     
Prethodna
Snima se remake ostvarenja "White Men Can’t Jump"
Sljedeća
Cronenbergov "Eastern Promises" dobija nastavak