Slavni režiser, filmski autor i mag srebrenog platna, Martin Scorsese se ponovo osvrće na stanje filmske industrije, pojašanjavajući usput svoju raniju izjavu, u kojoj je Marvelove superherojske filmove opisao više kao „tematske parkove“ nego „prave filmove“ u vidu doživljaja u kino-dvoranama i utiska koji ostavljaju po napuštanju iste.
Ovaj put, veliki režiser se obraća svijetu filma putem teksta objavljenog u poštovanom New York Timesu 4. novembra:
Kada sam bio u Engleskoj u ranom oktobru, dao sam intervju Empireu. Kada mi je postavljeno pitanje o Marvelovim filmovima, dao sam odgovor. Rekao sam da sam pokušao pogledati nekoliko njih, i da nisu za mene, i da mi se čine sličnijim tematskim parkovima nego filmovima kakve sam poznavao i volio cijeli svoj život, i da konačno mislim da oni nisu pravi filmovi.
Međutim, Scorsese se ne zadržava samo na spornoj izjavi, već se bavi i širim kontekstom iza nje:
U zadnjih dvadeset godina, kao što znamo, filmski posao se promijenio u svim pogledima. Ali, najzlosutnija promjena se desila potajno i pod okriljem noći: postepeno, ali stalno odstranjivanje rizika. Mnogi filmovi danas su savršeni proizvodi, proizvedeni za trenutno konzumiranje. Puno njih je stvoreno od strane timova nadarenih pojedinaca. No svejedno, svima nedostaje nešto ključno stvarnom filmu: povezujuća vizija jednog pojedinačnog umjetnika. A baš je pojedinačni umjetnik najveći rizični faktor.
Cijelo, iscrpno mišljenje možete pročitati u izvornom obliku na stranicama New York Timesa.