Wreck-It Ralph: Neodoljiv narativ i iskrena emocija

Wreck-It-RalphPiše: Sead Vegara

Animacijski i filmski studio Disney pod čijim je okriljem rađen CGI animirani film Wreck-It Ralph (Krš i lom) je još jednom potvrdio da je među najboljim kreativnim umovima koji su u stanju napraviti iznimno dopadljivo i inspirirajuće filmsko ostvarenje namijenjeno prvenstveno najmlađoj publici, ali i onim starijim koji još uvijek nisu zaboravili na dijete u sebi. Reditelji i scenaristi animiranih filmova su u mogućnosti da daju reference na mnoge druge igrane filmove čime im odaju počast, a time i sebi daju jednu posebnu notu. U slučaju animiranog Wreck-It Ralph te reference su svakako primjetne, ali pošto se radnja odvija u svijetu video igrica te reference se ne odnose samo na igrane filmove već i mnoštvo starih gotovo zaboravljenih video igara. Ono što je posebno očaravajuće u animciji ovog filmskog ostvarenja jeste način na koji su digitalni lutkari iz Disneyja, na čelu sa rediteljem Richom Mooreom, napravili svijet istovremeno privlačan, maštovit i apsolutno uvjerljiv. Sama ideja, da negativac iz igrice ''Fix-It Felix Jr.'', Ralph (glas Johna C. Reillyja) ne može više da podnese osjećaj otuđenosti i neprihvaćenosti od strane drugih likova u igrici i odluči da postane dio kolektiva tako što će dokazati da iako je negativac ne znači da je ''loš momak'', jeste sprovedena u djelo na veoma simpatičan način.

Krš i lom, r. Rich Moore, glasovi: John C. Reilly, Sarah Silverman, Jane Lynch, Jack McBrayer, 2012.

IMDb rejting: 7.8/10

Rotten Tomatoes rejting: 86%

Igraonica u kojoj su smještene video igre je mjesto u kojem se nalazi mnoštvo igrica koje svojom tematikom i radnjom privlače djecu da svaki dan dolaze i provode svoje slobodno vrijeme u igri. Na 30-godišnjicu svoje igre Ralph će konačno otići na sastanak negativaca iz igrica (''Bad – Anon''), osmišljen da izgleda poput sastanaka anonimnih alkoholičara, i u veoma šarolikoj lepezi negativaca (''Duh'' iz Pac-Mana, ''Zmaj'' iz Super Maria, da spomenemo samo neke) će doći do nekih spoznaja koje mu na početku i neće biti baš najjasnije. Način na koji će Ralph pokušati da se dokaže i cijela akcija koja će nastati uslijed tog dokazivanje će ga odvesti na put kroz igre ''Hero's Duty'' i ''Sugar Rush'' gdje će upoznati likove koji će ga odrediti i ukazati mu na njegove postupke. Prvenstveno mala Venellope von Schweetz (glas Sarahe Silverman) preko koje će na kraju saznati pravu vrijednost prijateljstva i zajedništva.

wreck-it-ralphcb1Zbog svoje nesmotrenosti Ralph će ugroziti Venellopeinu igricu ''Sugar Rush'', a lik odvažne narednice Calhoun (glas Jane Lynch) iz igrice ''Hero's Duty'' će zajedno sa Felixom (glas Jacka McBrayera) koji je pošao da vrati Ralpha u njihovu igricu, pokušati da spase cijelu stvar i ne dozvole da njihove igrice budu isključene. Oni odrasli u osamdesetim i devedesetim će zasigurno u ''Fix-It Felix Jr.'' prepoznati imitacije nekih od arkadnih igrica iz tog perioda; ''Sugar Rush'' je izgledom poput raznih trkaćih igrica, a ''Hero's Duty'' predstavlja igre iz prvog lica, popularne first-person shootere. Scenaristi Phil Johnston i Jennifer Lee vuku priču u raznim smjerovima, ali ono što im uspijeva u tom naumu jeste neodoljiv narativ i iskrena emocija. Možda bi se mogla povući paralela sa Pixarovim CGI animacijskim draguljem, trilogijom Toy Story jer i ovdje djeci (i odraslima) drage igračke imaju svoj svijet skriven od očiju ljudi. To i nije toliko slučajno jer je izvršni producent, i kreativni direktor Disneyja, Pixarovac John Lasseter.

Kao i svaki drugi animirani film koji se prikazivao u kinima i Wreck-It Ralph je bio sinhroniziran. Starijim, koji još uvijek uživaju u animaciji, to teško pada prvenstveno zbog toga što se u sinhronizaciji izgubi bogatstvo originalnog izražaja i šala koje nekad baš i nije moguće (doslovno) prevesti. Naši zapadni susjedi preko kojih u većini slučajeva stižu animirana ostvarenja poklanjaju veliku pažnju pri sinhronizaciji. Kako inače približiti film (namijenjen) djeci ako nije na jeziku koji razumiju? U svakom slučaju, vlasnici kina bi trebali da obezbijede i titlovane kopije radi one ''starije djece''.   

  Objavljeno u magazinu Dani

Prethodna
Y Tu Mamá También: Sex’n’drugs’n’rock’n’roll
Sljedeća
Sherlock Holmes: Prosto odličan film