The Pirates! Band of Misfits: Za malu i "veliku djecu"

Piše: Sead Vegara

Prva stvar na koju pomislite kada kažete stop-motion, u ovom slučaju clay-motion animation (animacija glinenih lutaka) jeste crtić ..A JE TO!. Bar ove starije generacije. Doduše, ove mlađe su se sa glinenim lutkama također susretale (Pingu), ali svjetski gigant na polju clay-motion animacije jeste britanski animacijski studio Aardman. Osnivači Aardmana Nick Park i Peter Lord su za svoje animirane filmove o uvijek smotanom Wallaceu i njegovom uvijek pribranom psu Gromitu dobijali priznanja Američke filmske akademije i to u kategorijama kratkometražnih i dugometražnih animiranih filmova. Tačnije za Creature Comforts (1989), Wallace & Gromit: The Wrong Trausers (1993), Close Shave (1995) – sve kratkometražni, i za dugometražni Wallace & Gromit: The Curse of Were-Rabbit (2005). Prvi animirani film napravljen u saradnji sa holivudskim DreamWorksom je bio Chicken Run (Pobuna u kokošinjcu), posveta filmovima o ratnim zarobljenicima, tačnije najpoznatijem u žanru – The Great Escape (Veliki bijeg).

Pirati: Banda nepoželjnih; režija: Peter Lord; glasovi: Hugh Grant, Martin Freeman, Brendan Gleeson, Salma Hayek

IMDb rejting: 6.7/10

Rotten Tomatoes rejting: 86%

Pobuna u kokošinjcu se može smatrati nekom vrstom komične prerade filma Veliki bijeg  Johna Sturgesa. Ali također sadrži i reference na druge filmove o ratnim zarobljenicima: na kokošinjcu je napisan broj 17 (Stalag 17 Billya Wildera), Gibsonov lik pijetla Rockya se vrati i pomogne pri spašavanju ostalih kokoši baš kao i Stallone koji je u filmu Johna Hustona Victory (Bijeg u pobijedu) igrao Amerikanca među Britancima. Ovaj neklasični remake ima više prednosti nego mana. Kao i svi Aardamnovi proizvodi rađen je animacijom glinenih lutaka. „Nešto između svijeta crtića i stvarnog svijeta s akcijom uživo. Radi se o trodimenzionalnom, realnom svijetu sa stvarnom strukturom. Likovi su izrađeni od modernog plastelina uz latex pjenu, silikon, smolu i metalni kostur pa mogu mijenjati oblik; mogu se savijati. Ako je neko udaren u lice, ono se ponaša poput komada tijesta, kao u crtiću. Ali to nije samo igra s lutkama; zahtjeva planiranje sve do najmanjih detalja“, riječi su Nicka Parka, jednog od reditelja. Drugi je Peter Lord, suvlasnik Aardman Animationsa. Pobuna u kokošinjcu ima veliku akcijsku scenu (pijetao Rocky – Gibson spašava Ginger – Sawalhu iz mašine za pravljenje pilećih pita), veliku plesnu scenu, veliku ljubavnu scenu (Ginger i Rocky su sami na vrhu kokošinjca obasjani mjesečinom) i veliko finale (bijeg iz kokošinjca). Scenarij (Karey Kirkpatrick) i sama priča (Peter Lord i Nick Park) su genijalni. Dijalozi vickasti i duhoviti. „Dolazim iz zemlje slobodnih i domovine hrabrih. Iz Škotske?“

Aardmanov uradak Pirati: Banda nepoželjnih je nastao u saradnji sa Sonyem, tj. animacijskom divizijom tog filmskog studija. Pirati su nadasve duhovitošću i osjećajem za jednostavno pripovijedanje (scenario je napisao Gideon Defoe) protkani animirani film koji će vas osvojiti svojom dovitljivošću i živopisnim likovima. Priča prati Piratskog kapetana (Hugh Grant u izvanrednoj i gotovo neprepoznatljivoj glasovnoj interpretaciji) i njegovu vjernu posadu (Martin Freeman posuđuje glas njegovom odananom Broju dva, a Brendan Gleeson, Russell Tovey i Ashley Jensen ostalim piratima) u trci za nagradu “Pirat godine“ u kojoj će se susresti sa biologom i znanstvenkom Chrlesom Darwinom (glas Davida Tennanta); sam po sebi je smiješan način na koji ga od milja zove Piratski kapetan. Protivnici Piratskom kapetanu u utrci za nagradu su pirati Cutlass Liz (glas Salme Hayek), Black Bellamy (glas Jeremya Pivena) i Peg-Leg Hastings (glas Lennya Henrya). Darwin također žudi za priznanjem od svoje struke tako da kada predoči svoja opažanja kapetanu o njegovoj papigi Polly, kapetan se odluči na putovanje u London gdje su oni kao pirati nepoželjni, kraljica Viktorija (glas Imelde Staunton) je zakleti neprijatelj pirata, i gdje će na znanstvenom takmičenju za “Znanstveno otkriće godine“ predstaviti Polly.

U Piratima postoje momenti jednostavne genijalnosti (“putovanje“ brodom preko mape uz muziku The Clash – London Calling), scene i situacije od kojih će te se smijati do suza (Darwinova opaska o puževima i situacija u liftu), i koji će vas nagnati da se divite majstoriji reditelja Petera Lorda i njegove mnogobrojne ekipe koji su uspjeli da snime animirani film u kojem će uživati kako mališani tako i ona “starija djeca“, odrasli koji još nisu zaboravili na dijete u sebi.

Prethodna
What Happened to Monday: Zabavan i gledljiv film
Sljedeća
The Three Musketeers: Dumas se okreće u grobu