Duško Dimitrovski

62. Viennale: Praznik sedme umjetnosti u gradu valcera

Piše: Duško Dimitrovski Ovaj praznik filma u gradu valcera posjetilo je rekordnih 75.800 ljubitelja sedme umjetnosti, koji su mogli vidjeti zaista širok spektar vrijednih ostvarenja sineasta iz cijelog svijeta – igranih, dokumentarnih i animiranih, odnosno dugometražnih, srednjemetražnih i kratkometražnih filmova. 

45. festival filmske kamere “Braća Manaki“: U znaku jubileja

Piše: Duško Dimitrovski Već gotovo pola vijeka, makedonski grad Bitolj u prvim jesenjim danima postaje mjesto u kome se odaje počast snimateljima za njihov veliki stvaralački doprinos filmskoj umjetnosti. Naime, ovaj jedan od samo tri svjetska festivala te vrste, Festival filmske kamere u Bitolju, posvećen je prvim snimateljima, pionirima filma na Balkanu, žiteljima Bitolja, braći Miltonu i Janakiju Manaki, čije ime i nosi.

81. Venice Film Festival: U znaku ostvarenja veterana

Piše: Duško Dimitrovski (specijalno za Filmofil iz Venecije) Tako je Venecija 24 protekla u znaku dobrih ostvarenja veterana i već provjerenih sineasta. Sasavim opravdano najveće priznanje Festivala – Zlatni lav za najbolji film, pripalo je djelu veterana i sada se slobodno može reći savremenog klasika sedme umjetnosti Pedra Amodovara, The Room Next Door

33. filmski festival u Innsbrucku: Turbulentna vremena

Piše: Duško Dimitrovski Već internacionalno izuzetno afirmisana smotra sedme umjetnosti u glavnom gradu austrijske pokrajine Tirol ove je godine imala dosta raznovrstan program, a glavna festivalska nagrada za dugometražni igrani film pripala je ostvarenju 78 dana, mlade rediteljice iz Srbije Emilije Gašić. 

77. Cannes Film Festival: Trijumf hrvatske kinematografije

Piše: Duško Dimitrovski (Specijalno iz Cannesa za Filmofil.ba) Festival na Croisettei, koji nesumnjivo predstavlja najveću i ujedno najznačajniju svjetsku smotru sedme umjetnosti, u svom ovogodišnjem izdanju, ponudio je raznovrstan program sa, u najvećoj mjeri, dobrim filmovima mlađih autora, a hrvatska kinematografija je dobila do sada najveće priznanje, Zlatnu palmu za kratki film, dodijeljenu reditelju Nebojši Slijepčeviću za Čovjek koji nije mogao šutjeti.