Ocean's Eight: Princip je isti, sve su ostalo nijanse

Piše: Sead Vegara

Princip je isti, sve su ostalo nijanse... otpjeva (zlobnici bi rekli “odrecitova“) Balašević, a reditelj/scenarista Gary Ross “hladno“ sprovede u djelo. O čemu se radi, pitate se? Riječ je, naime, o najnovijem produktu holivudske tvornice snova, koji nosi naziv Ocean's Eight (Okeanovih osam). Ako vas pamćenje dobro služi, sjetićete se “pljačkaške“ trilogije čiji je zadnji film u seriji Ocean's 13 prije 11 godina pohodio kino-dvorane, zaokruživši time priču o Dannyju Oceanu (George Clooney) i njegovoj “veseloj družini“ lasvegaških pljačkaša. Naravno, prije tog filma bila su još dva. Trilogija Ocean's 11, 12 & 13 svoju egzistenciju duguju istoimenom filmu iz 1960. godine koji je tada okupio lasvegašku zabavljačku družinu: Franka Sinatru, Deana Martina, Sammyja Davisa Jr, Petera Lawforda, Joeya Bishopa... od kojih su prva trojica činili famozni “Rat-Pack“ („Štakorska družina“), a ostali povremeno uskakali kao članovi.

Okeanovih osam; režija: Gary Ross; uloge: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Mindy Caling, Rihanna; 2018. IMDb rejting: 6.3/10 Rotten Tomatoes rejting: 68%

Da se ne bismo previše zamarali detaljima, a koristeći se tehnikalijama,  reći ćemo da se “radilo o fimu ’velike pljačke’, podžanru filmova o ’avanturi u procesu’ u kojem se okuplja velika grupa ljudi različitih sposobnosti da bi se suprotstavila nekoj ustanovi“ (S.M. Kaminsky „Žanrovi američkog filma“).

Opet, Jedanaest veterana (kako je prvobitno preveden naslov iz 1960.) film je u trajanju od dva sata i sedam minuta u kojem se možda radnja i odvija sporo, prođe tačno sat vremena dok ne saznate o čemu je riječ, ali ste cijelo vrijeme gledanja zainteresirani da vidite o čemu se zapravo radi. To je priča o jedanaestorici ratnih drugova koji se okupljaju radi izvršenja posljednje, naizgled nemoguće (misije) operacije, simultane pljačke pet glavnih kasina u Las Vegasu: The Sands, Desert Inn, Riviera, Sahara i Flamingo. Ono što se mora priznati jeste da je početnih sat vremena urađeno sa takvom opuštenošću koja proizlazi i iz ponašanja glavnih protagonista, vođe cijele operacije Dannyja Oceana (Sinatra), njegove desne ruke Jimmyja Fostera (Lawford) i Sama Harmona (Martin). Doduše, ta opuštenost koju ćete primijetiti baš i nije najbolje iskorištena za karakterizaciju likova; samo neki od njih su osjenčeni poput Sinatrinog Dannyja Oceana nepomirljivog ženskaroša čija žena je više zabrinuta za njegov loš stav i način života nego na činjenicu da je vara, ili Martinovog Sama Harmona.

Za remake iz 2001. scenarista Ted Griffin od originalnog filma posudio je samo ideju o pljački casina u Las Vegasu, dok su ostale stvari većinom izmijenjene. U originalnom filmu pljačka je izvršena na doček Nove godine i opljačkano je pet casina, dok se u remakeu pljačka odvija za vrijeme boks meča, a jedanaestorka pljačka samo tri casina.

Reditelj Steven Soderbergh je u cjelosti nonšalantno izrežirao film, a isto tako je i odglumljen i snimljen (Soderbergh je pored režije obavljao i funkciju direktora fotografije, samo što je potpisan pod pseudonimom Peter Andrews). Imena glavnih protagonista, osim pokretača cijele akcije Dannyja Oceana (Clooney), su promijenjena, kao i njihove profesije; ovdje je kompletna ekipa sastavljena od profesionalnih lopova. S obzirom na veliki broj likova u filmu, kao i u prethodniku, zbog same priče filma i koncentrisanosti na plan i izvršenje pljačke, nije ostavljeno baš previše prostora za karakterizaciju likova, ali je učinjeno ono potrebno, a to je utvrđivanje karaktera nosioca radnje i sjenčenje karaktera ostatka ekipe.

U slučaju remakea filma Ocean's Eleven namjera je bila raditi po istoj recepturi: film pljačke (heist movie) sa velikim brojem zvijezda, dobra zabava protkana humorom i odmor za oči. Rijetko koji remake bude bolji, nadmaši original. Ali, ono što je Stevenu Soderberghu pošlo za rukom sa njegovim 11. filmskim ostvarenjem jeste da je uspio napraviti remake koji ne samo da je dostojan nego je i bolji od originala. Toliko o ne zamaranju sa detaljima.

Sada, s namjerom da naprave svojevrsnu sequel (nastavak) trilogiju, koja kao da ima (samo) prizvuk prequel (prednastavak) trilogije, holivudski moćnici su odlučili raditi potpuno isto, u priču ubacivši Dannyjevu sestru Debbie Ocean (Sandra Bullock) koja poput zloglasnog brata biva puštena iz zatvora u kojem je cijelo vrijeme smišljala plan za najveću ikada učinjenu pljačku dragulja.

I sve ostalo je ostalo isto. Okupljanje i regrutacija ostatka ekipe (Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Mindy Caling, Rihanna, Sarah Paulson, Awkwafina) prikriveni motiv, elaboracija plana, “začkoljice“... baš sve kao u priručniku za „kako snimiti pljačkaški film (sa velikim zvijezdama)“. Uzevši to sve u obzir i naravno činjenicu da je riječ o poprilično predvidivom pokušaju proširivanja priče i slobodno možemo reći svojevrsne legende o „Okeanovim pljačkašima“ (muškom i ženskom timu) možete bez problema zažmiriti na jedno oko i dalje uživati u “mađioničarskom triku“, pogotovo kad na kino-platnu pred vama prodefiluju takve glumice, jedna ljepša od druge.

U početku ćete imati malih problema sa glavnom protagonistkinjom Sandrom Bullock koja od previše botoksa ne može da napravi (potrebnu) facijalnu ekspresiju, već izgleda kao porcelanska lutka, ali i to može proći. Hemija među protagonistkinjama je gotovo pa savršena, sve se uklapa i štima, te je to jedan od razloga zbog kojeg i vrijedi pogledati ovo ostvarenje. Iako vam se cijela radnja odvrtila u glavi prije kraja (trećine) filma slatko ćete se smijati sitnicama zbog kojih ćete poželjeti vidjeti i buduća dva potencijalna nastavka, Ocean's Nine i Ocean's Ten (Okeanovih 9 &10). Samo se za nadati, da ako dođe do toga, snimanja nastavaka, scenaristički duo Gary Ross i Olivia Milch, malo će si dati mašti na volju i oplemeniti, a ne reciklirati Soderberghovu zaostvaštinu.

Prethodna
Unsane: Kad se spoje iPhone i ludilo
Sljedeća
Incredibles II: Sve što možete poželjeti od filma