Pan: Zabavno, ali ne baš kvalitetno

panPiše: Sead Vegara

Naraštajima djece omiljeni lik Petar Pan, produkt mašte škotskog spisatelja J. M. Barriea dobio je novi filmski tretman sa filmom Pan reditelja Joea Wrighta. Da se radi o kvalitetnoj i zabavnoj celuloidnoj adaptacji popularnog književnog lika i ne može se reći. Zabavnoj u određenim segmentim da, ali kvalitetnoj baš i ne. Pan zaista obiluje CGI specijalnim efektima, ali je doprinos sveprisutnog i popularnog 3D-a, kao dodatka cjelokupnom ugođaju, sveden isključivo na to da bude bespotrebni dodatak. Ističe se u nekoliko scena kao gotovo u svim fillmovima snimanim u 3D-u što je opet nekima dovoljno da plate veću cijenu karte za film. Pan je zamišljen kao prequel opštepoznatoj priči o Petru Panu gdje je scenarista Jason Fuchs postavio priču i likove, slobodno se može reći, s obzirom na predložak, na klimave noge.

Pan: Put u Nigdjezemsku; režija: Joe Wright; uloge: Levi Miller, Hugh Jackman, Garett Hedlund, Rooney Mara; 2015.

IMDb rejting: 6.1/10

Rotten Toamtoes rejting: 22%

Dječak Peter (Levi Miller) odrasta u sirotištu u kojem sve podsjeća na Dickensovog "Olivera Twista", i ne prođe puno vremena, niti se iskreno treba odgovlačiti sa uvodom, i već je u Nedođji (potpisnik ovih redova preferira naziv Nedođija umjesto Nigdjezemska iz njemu sentimantalnih razloga) gdje u rudniku zajedno sa ostalom djecom i ljudima kopa u potrazi za piksumom (vilinskim kamenjem) pod željeznom čizmom gusara Crnobradog (Hugh Jackman). Crnobradi ima svoje razloge zašto mu treba piksum, a Peter kao dječak iz proročanstva koje Crnobradom može doći glave, će mu na izvjestan način pomoći da dođe do onoga za čim žudi toliko i pri tome još ugroziti živote mnogih u Nedođiji. A da. Kapetan Kuka (Garett Hedlund) još nije postao pravi kapetan ni gusar, i prijateljuje sa mladim Peterom. Likovi su poprilično jednodimenzionalni i nema neke pretjerane karakterizacije niti je ostavljeno prostora da njihov razvoj, već je gotovo sve podređeno što grandioznijem prikazu spektakularnih vizuala i dokazivanju moći odjela za CGI specijalne ekfekte.

Kao i svaka prequel priča i ova nudi svojevrsne problematične dijelove i detalje koje treba uvezati u smislenu cjelinu da bi se opravdala već postavljena originalna priča, a da se sve poklopi trebaće barem još jedan film. Znači, još jedan pokušaj holivudske filmske franšize koja će u velikome zavisiti od prođe filma na box officeu. Holivudski filmaši su u više navrata pokušavali i nekad sa više, nekad sa manje uspjeha ekranizovali djelo J. M. Barriea. Naravno, kao najpoznatija adaptacija slovi ona animirana urađena 1953. pod okriljem filmskog studija Walta Disneya i uz nju su odrastale generacije i generacije. Prvi pokušaj ponovnog iščitavanja priče bio je onaj Stevena Spielberga u filmu Kuka (Hook) gdje odraslog Petra Pana (Robin Williams) trebaju uvjeriti da je Nedođija stvarana i da se mora vratiti da bi pomogao u borbi protiv Kapetana Kuke (Dustin Hoffman). To je bila simpatična i pomalo potcijenjena filmska priča kojoj za razliku od ovog novog iščitavanja, imala mnogo bolju karakterizaciju likova, i ruku na srce, bez pretjerane upotrebe CGI-a, izgleda primamljivija i ljepša.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje

Prethodna
Sicario: I onda se pojavi Benicio
Sljedeća
Black Mass: Mafija, gangsteri i Johnny Depp