True Detective: Ispunjeno simbolikom i okultnim

True Detective: Ispunjeno simbolikom i okultnim

true-detective-true-detectivePiše: Mirnes Alispahić

Ove godine dodjela nagrade Emmy se svela na borbu između dvije serije, veterana Na putu prema dolje (Breaking Bad, 2008 - 2013.) i novopridošlice Pravog detektiva (True Detective, 2014.), sa tim da je Na putu prema dolje potukla Pravog detektiva pokupivši gotovo sve nagrade u kategorijama u kojima su obje bile nominovane. Bit ću iskren pa ću reći da nisam gledao Na putu prema dolje, u koju se mnogi kunu i smatraju jednom od najboljih serija svih vremena, ali planiram samo zbog Bryana Cranstona te zaista ne mogu svjedočiti kvaliteti iste, ali vjerovat ću drugima na riječ pa ću reći da je zasluženo pokupila te silne Emmyje. Međutim, ima i toga da je ovo bila posljednja sezona za tu seriju pa su je odlučili nagraditi za kraj, iako na policama imaju već mnoštvo nagrada. Što se tiče Pravog detektiva, gotovo pa da je izvisio u svim bitnim kategorijama u kojima je bio nominovan. Dobio je samo onu za najbolju režiju. Matthew McConaughey je izvisio za Emmyja za najboljeg glumca, kao i Woody Harrelson, koji je bio nominovan u istoj kategoriji iako su obojica “razvalili” u svojim ulogama, posebno McConaughey, dok je Nic Pizzolatto, kreator serije, izvisio za najbolji scenario.

true-detectivePravi detektiv je potekao iz pera Nica Pizzolatta, čovjeka kojeg su nakon izlaska serije optužili za plagijarizam jer je pokupio čitave dijelove razgovora, te ideje i teme iz djela određenih pisaca. On je rekao da su mu ti isti pisci bili inspiracija i da se njihovim djelima služio kao osnovom. Da li je optužba za plagijarizam osnovana ili ne, neću da ulazim u to. Reći ću samo da on nije niti će biti jedini koji je to radio. Ali reći da je Pravi detektiv samo njegovo djelo, bila bi laž. Koliko god je on odgovaran za uspjeh serije, napisavši sjajnu priču (pa makar i maznuvši dijelove iz djela drugih pisaca), toliko su zaslužni i Cary Joji Fukunaga, čovjek koji je režirao cijelu sezonu i koji je zaslužan za sjajnu atmosferu, te Matthew McConaughey i Woody Harrelson, koji su svojim ulogama “razbucali”, unoseći dozu realizma u seriju kakva se rijetko može vidjeti. Doduše, njih dvojica su već i ranije glumili skupa i veliki su prijatelji u privatnom životu pa je ta njihova međusobna hemija jasna. Dodajte na sve to sjajnu produkciju HBO-a, kako smo i navikli od njih, i dobijete jednu od najboljih serija 2014. Ispravka, NAJBOLJU seriju 2014.

Mjesto radnje: Louisana. Država u kojoj su korijeni rasne mržnje još duboki, mjesto gdje se klanja mračnim bogovima. Pravo mjesto za smještanje priče o serijskom ubici, obavijenom velom misterije i okultnog. Januar 1993. Lokalna prostitutka je pronađena mrtva. Sve upućuje na ritualno ubistvo koje je počinio neki poremećeni otpadak ljudskog društva. Tako počinje istraga duga 17 godina, koja će detektive Cohlea i Rusta odvesti putevima koje treba izbjegavati, a usput će otvoriti vrata koja se ne bi smjela otvarati.

Na površini, Pravi detektiv je detektivska priča o istrazi serijskog ubice koja traje godinama i epilogu te istrage. I kao takva će zadovoljiti većinu gledatelja, ali kada skinete taj površinski sloj dobijate puno kompleksniju seriju. Seriju koja se dotiče mnogih tema, većinom zabranjenih ili onih koje su poznate, ali se o njima ne priča puno. Dobit ćete seriju punu majstorski skrivenih simbola, koji vam pričaju posve drugačiju priču od one koju gledate. Dobit ćete filozofske monologe, koji će vas natjerati da se zamislite. Trnci će vam proći duž kičme, a dlačice na vratu će vam se dići. Detektivska priča o potjeri za serijskim ubicom. Serija ispunjena simbolikom i okultnim, koja koketira sa psihološkim hororom. Kako god je okarakterisali, nećete pogriješiti ako je pogledate. Ipak, užitak je puno veći ukoliko pohvatate simbole koji su nam, nekad diskretno, nekad sasvim jasno, rasuti širom serije.

 

Druga sezona nam stiže na ljeto sljedeće godine i vrlo malo stvari je poznato osim toga da će radnja biti prenešena u Los Angeles i da su dvije uloge pripale Colinu Farrelu i Vinceu Vaughnu. Farrel je više puta pokazao da mu uloge oštećenih likova dobro idu, a baš me interesuje kakav će biti Vaughn kao negativac jer je tip kojeg smo navikli gledati u komedijama. I dok željno očekujemo drugu sezonu, predlažem vam, ukoliko već to niste uradili, da pogledate prvu sezonu ove zaista izvanredne serije i krenete u potragu za mističnom Carcosom i Žutim kraljem.

Prethodna
Film dana: An Officer and a Gentleman
Sljedeća
Pickbox: Tea Leoni je ''Državna tajnica''