Dodjelom nagrada za najbolja ostvarenja iz takmičarskog, Extra Murros programa, sinoć je završen deveti Pravo ljudski film festival. Uz ukazivanje počasti laureatima, prikazani su i posljednji filmovi na festivalu, i to iz programa re:versus - Zaustavite lupajuće srce Roberta Minervinia i Sklonište Fernanda Melgara. Minervinijev film je inače jedan od pobjedničkih filmova prošlogodišnjeg kanskog festivala. Film talijanskog režisera govori o Sari, djevojci koja je odrasla u porodici farmera koza. Školovana kući, uz rigorozno pridržavanje biblijskih uputa, Sara je odgojena da bude pokorna supruga, podređena muškarcima, te emocionalno i fizički netaknuta do braka. Kada upoznaje Colbyja, mladog amaterskog jahača bikova, Sara pada u krizu, preispitujući jedini način života koji je ikada poznavala.
Film nakon kojeg se Pravo ljudski Film Festival uspavljuje do sljedeće godine je djelo švicarskog režisera Fernanda Melgara, Sklonište. Priča govori o skloništu za migrante beskućnike u Lozani, gdje nadglednici imaju zadatak “sortiranja“. Iako sklonište može primiti stotinu ljudi, samo 50 “izabranih” bude pušteno unutra kako bi dobili topao obrok i ležaj. Posljednji dan festivala obilježio je i program Zabranjeno za snove, u okviru kojeg se održao master class velike njemačke umjetnice Ulrike Ottinger, a nakon toga i projekcija njenog ostvarenja Ivana Orleanska iz Mongolije. Ottinger je kroz cijelu svoju karijeru bila režiserka, scenaristkinja, producentica i kamermanka na svim svojim filmovima, a njena filmska ostvarenja prikazana su na brojnim retrospektivama i izložbama uključujući i Venecijansko bijenale, Francusku kinoteku u Parizu, Muzej moderne umjetnosti u New Yorku, te Centar Pompidou u Parizu. Priča Ivane Orleanske iz Mongolije govori o sedam putnica zapadnjakinja koje se upoznaju na Transsibirskom Expressu, kotrljajućem muzeju evropske kulture. Kada ih iz zasjede iznenada napadne banda mongolskih jahačica, grupa je oteta i upućena ka ravnicama unutarnje Mongolije, te se upuštaju u fantastično putovanje na kamilama kroz veličanstvene seoske predjele.Učesnici ovogodišnjeg festivala bili su, kako domaći autori, tako i gosti iz susjednih zemalja koji su ponudili raznovrstan repertoar sarajevskoj publici. U četiri festivalska prostora, prikazani su igrani, dokumentarni, kratki i animirani filmovi, svi sa jednim zajedničkim obilježjem - ljudskim pravima. Poseban segment festivala, Zoomiraj prava, bio je namijenjen mladima. Osim filmova o njihovom životu, bila je upriličena izložba fotografija, radionice viztualizacije podataka i po prvi put, strip radionice. Škola kreativnog dokumentarnog stripa, Zumiraj strip, imala je za cilj podstaći mlade da kritički posmatraju svijet oko sebe i izraze svoje mišljenje na kreativan način uz pomoć stripa. U ovaj projekat uključeno je više od 20 mladih kreativaca iz BiH i regije koji su svoje radove predstavili tokom trajanja festivala na ulicama Sarajeva.
Zbog svoje anarhične energije, slavlja obreda prolaznosti i subverzivne prakse grupe mladića koji ponovno zauzimaju svoje teritorije i iznova iscrtavaju granice Napulja, u stalnom procesu izgradnje i uništenja, nagrada ide filmu „Tajna“ („Il Segreto“), reditelja Cyop & Kafa, bila su riječi žirija programa Extra Murros sinoć na dodjeli nagrada u Meeting Pointu.
Isti žiri dodijelio je i jedan Specijalni pomen, i to filmu Septembarske ptice, rediteljice Sarah Francis, i to za „maštoviti pristup temi i izvanredan soundtrack, zajedno sa kombinacijom ličnih priča građana Beiruta sa poetskim tekstom.“
Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje