Kišno jesenje poslijepodne je, pod uslovom da napolju pada kiša i da je poslijepodne, kao stvoreno za film poput Pripravnika (The Intern). Udobno ste smješteni u kinu, pored vas je izabranica/ik vašeg srca, na platnu ispred vas se odvija radnja filma u kojem su svi savršeni uprkos njihovim očiglednim nesavršenostima, znate da će koji god problemi zadese glavne likove biti riješeni i da će sve biti divno i krasno nakon što krene odjavna špica. Limunada je termin koji se koristi u narodu, a označava takvu vrstu filmova. Ostalo je zapisano u jednom tekstu o takvim filmovima u koje se obično svrstavaju i romantiče komedije „da se snimaju radi onih usamljenih srdaca koja još nisu našla partnera i koja će nadu i spas, za određeno vrijeme, potražiti baš u gledanju takvih filmova... Postoje dakle obične limunade, gorke, zašećerene i dobro slatke limunade.“ Da je romantična komedija Pripravnik to baš nije, već više film za dobro raspoloženje, pod uslovom da vas takve dobro slatke limunade mogu oraspoložiti i izmamiti vam osmjeh na lice.
Pripravnik; režija: Nancy Meyers; uloge: Robert De Niro, Anne Hathaway; 2015.
IMDb rejting: 7.5/10
Rotten Toamtoes rejting: 59%
To je prikazan život kakvog biste voljeli voditi, a znate da je lažan i baziran na svemu onome što ste pročitali u magazinima i vidjeli na TV reklamama. Rediteljica Nancy Meyers je majstorica u pisanju i snimanju takvih pokretnih slika. Ono što je nekada tako dobro radila sada već pokojna Nora Ephron (Imaš poruku, Besani u Seattleu), nastavila je Meyersova iako je od njenog posljednjeg filma Komplikovano je (It's Complicated) prošlo dugih šest godina, ona nije izgubila svoj magični dodir. Meyersova je oduvijek dobro, čak šta više odlično, pisala uloge za muškarce i sa posebnim odnosom sa svakim svojim vodećim glumcem režirala ga na nadprosječnom nivou kada su takvi filmovi u pitanju. Mel Gibson je bio fan-tas-ti-čan kao macho mušarac ženskar koji igrom sudbine dobije mogućnost da čuje ženske misli u Šta žene žele (What Women Want), Jack Nicholson savršen kao ostarjeli ženskaroš čije su izabranice duplo mlađe od njega, sve dok ne upozna mamu (Diane Keaton) jedne od njih u Ljubav nema pravila (Something's Gotta Give), a Alec Baldwin je možda svoju ponajbolju rolu, prevrtljivog supruga, odigrao u It's Complicated. Najnoviji dodatak toj muškoj ekipi je veliki Robert De Niro koji je u Pripravniku na samo njemu svojstven način, a to je bez greške, odigrao 70-godišnjeg udovca koji se javlja za posao starijeg pripravnika u internetskoj firmi za prodaju i proizvodnju odjeće.
Kao što su odlično odglumile svoje uloge, Helen Hunt u What Women Want, Diane Keaton u Something's Gotta Give i Meryl Streep u It's Complicated, tako se i Anne Hathaway u Pripravniku pokazala kao savršen izbor za mladu poduzetnicu kojoj je posao glavna preokupacija, iako nikako ne zaboravlja na svoju kćerkicu i muža koji se odrekao karijere i postao “tata sa punim radnim vremenom”. U neku ruku De Nirov lik će doći kao anđeo spasilac za Jules Ostin (Hathaway) koji će je svojim iskustvom i savjetima voditi kroz težak period na poslu iz čega će se roditi platonska ljubav dvoje protagonista. Na novom poslu Ben (De Niro) će polako ali sigurno osvajati sve svoje saradnike predanošću i strpljenjem, dijeleći savjete po pitanju osvajanja naklonosti osoba ljepšeg spola (“Muškarac treba da ima rupčić ne zbog sebe, nego da bi ga posudio ženi kada joj zatreba.”, detalj je kojim na izvjestan način odaje počast Ephronovoj, ako se prisjetite scene iz filma You've Got Mail u kojem Meg Ryan objašnjava šta je to rupčić) i pokazivanju finesa pri oblačenju. Koliko god se činilo da je sve to što se odvija na kino platnu pred vama stručno skrojena priča u kojoj su svi savršeni i imaju razumijevanja za svačije potrebe, toliko ćete, kada shvatite i pojmite to, biti zadovoljni onim za što ste upravo izdvojili dva sata svog života.
Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje