Komentar oskarovskih dobitnika: Da li je boja kože važna Akademiji

Komentar oskarovskih dobitnika: Da li je boja kože važna Akademiji

leo oscarPiše: Sead Vegara

U noći nedjelje 28. na ponedjeljak 29. februara mnogi u BiH su dočekali spavajući snom pravednika, dok je bilo i onih zaljubljenika u sedmu umjetnost koji nisu mogli dočekati da vide da li će Leonardo DiCaprio konačno dobiti Oscara. U trenutku dok čitate ovo i ptice već na granama pjevaju: „Leo je pobjednik“, a samo ako ste prespavali ponedjeljak i utorak (i dobar dio današnjeg dana) saznajete to upravo iz ovog teksta. Leonardo DiCaprio je nakon šest nominacija osvojio svog prvog Oscara i to za ulogu u filmu Povratnik. Leo je govoru poput mnogih prije njega, a i onih koji će tek doći, zahvalio svima onima koji su utjecali na njegovo glumačko usavršavanje (Martin Scorsese!), ali i iskoristio priliku da skrene pažnju na stanje u kakvom se nalazi naš dragocjeni planet. Naravno, pobrao je mnoge simpatije sa tim nastupom i zaslužio aplauze. Bio je to i povratak za Alejandroa Gonzáleza Iñárritua na pozornicu u losanđeleskom Dolby Theatreu jer je reditelj odnio kući kipić za najbolju režiju popunjavajući tako policu sa ukupno četiri Oscara (tri je dobio prošle godine za film Birdman – scenarij, režija i najbolji film). Povratnik je ukupno od 12 nominacija osvojio tri Oscara, a treći (u biti prvi ako posmatrate ceremoniju) je bio onaj za najbolju fotografiju, i to ponovo Emmanuel Lubezki (tri puta zaredom čovjek osvaja Oscara; 2014. za Gravity, 2015. za Birdmana i sada 2016. za Povratnika).

Ono što je bilo u fokusu ovogodišnje 88. dodjele Oscara, kako smo i pretpostavili u prošlosedmičnim oskarovskim predviđanjima, jeste nepostojanje nominovanih crnaca reditelja, glumaca i glumica. Voditelj ovogodišnje dodjele, tamnoputi komičar i glumac Chris Rock se svojski trudio da bude smiješan u doskočicama na temu, ali postići to uz svu silnu političku korektnost baš i ne ide. Istina, nasmijao je Rock sve prisutne monologom u kojem je zaključio, i u nastavku showa ponavljao, kako različitosti u Hollywoodu baš i ne igraju neku veliku ulogu, te da je nevjerovatno teško za glumca crnca da postigne nešto kada se sve dobre uloge daju bijelcima. Rock je iznio prijedlog da se uopšte ponište kategorije za glumca i glumicu i da bude samo jedna kategorija koja će priznavati jedne i druge, jer onda bi recimo Robert De Niro morao da „uspori“ svoju glumu da ga Meryl Streep sustigne. Lecnuo je Rock i svog kolegu Kevina Harta koji izgleda da svake sedmice ima novi film u kinima. Sve u svemu Chris Rock nije bio toliko loš koliko mu je dopušteno da bude dobar voditelj. Predsjednica Akademije Cheryl Boone Isaacs je u svom obraćanju, tokom kojeg je vladala takva jeziva i napeta završi-više-znamo-dosadna-si tišina, iznijela još jednom pitanje raznolikosti, Oscara i Hollywooda.

Pobješnjeli Max: Divlja cesta je ipak najveći pobjednik ovogodišnjih Oscara. Od ukupno 10 nominacija osvojio je šest Oscara i to sve za tehničke kategorije: produkcioni dizajn, montaža i miks zvuka, šminka, dizajn kostima i montaža. Popisnik ovih redova je dobro predvidio Oscara za najboljeg sporednog glumca Marka Rylancea (Most špijuna), ali je u kategoriji za sporednu glumicu vođen simpatijama za Jennifer Jason Leigh i njenu ulogu u Tarantinovoj Mrskoj osmorci napravio totalni promašaj jer je kipić osvojila nova holivudska nada Alicia Vikander (Dankinja). Tarantinov film iako nepravedno, valjda zbog silne političke nekorektnosti autora, nije nominovan niti u jednoj od glavnih kategorija osim za fotografiju, spomenutu sporednu žensku ulogu i originalnu muziku za koju je i dobio Oscara. A kompozitor Ennio Morricone je sav u suzama primio priznanje pridavajući veliku pažnju njegovom reditelju.

Koliko god originalnosti imali u pripovijedanju pomoću pokretnih slika digitalni lutkari iz Pixara izgleda da nikad neće razbiti začarani krug: nominacija za animirnai film – originalni scenarij – Oscar za najbolji animirani film. Pixarovci su bez premca najoriginalniji pripovjedači u svijetu holivudskog show businessa, ali nekada treba odati počast i drugima u kategoriji animiranog ostvarenja. Britanski animacijski studio Aardman sa stop-motion animiranim Shaun The Sheep Movie je i više nego zaslužio priznanje na samoj domišljatosti i izvedbi, ali pored američkog Disneya (Pixar) ne može ništa.

Najbolja glumica je Brie Larson za performans u filmu Soba što je bilo i za očekivati jer je od samog pojavljivanja filma slovila za dobitnicu. U kategorijama najboljeg stranog filma i dokumentarca zasluženo su pobijedili mađarski Son of Saul i Amy. Oscar za adaptirani scenarij je otišao u ruke ekipi koja stoji iza „ezoterne priče o ekonomiji“ ostvarenja The Big Short, dok je originalnim scenarijem proglašen onaj filma Spotlight. Svakako, ono najbitnije, Oscar za najbolji film je otišao u ruke producentskoj ekipi iza filma Spotlight.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje

Prethodna
Oskarovska predviđanja: Leonardo i(li) svi ostali
Sljedeća
Što nedostaje bh. filmskoj kulturi?