Povodom smrti čovjeka koji je odgovoran za neke od najvećih horor hitova svih vremena, gospodina Wesa Cravena, donosimo vam pregled njegovih najboljih ostvarenja. Craven je preminuo u 76. godini života od posljedica raka mozga. Osim horora režirao je 1999. i dramu Music Of The Heart, jednu kratku priču u sklopu Paris, je t'aime ostvarenja iz 2006. koje se sastoji od 18. kratkih filmova, a napisao je i dvije knjige "Fountain Society" (1999.) i "Coming Of Rage" (2013.). Glumio je u seriji Castle iz 2013.; izvšni je producent TV serije Vrisak, a kreirao je i pet epizoda Zone sumraka 1985. U posljednje vrijeme se dosta bazirao i na šou emisijama MTV-a, a tokom karijere nagrađen je sa nekoliko nagrada, među kojima je i nagrada Saturn.
1. The Last House Of The Left (1972.)
Horor prati dvije tinejdžerice koje je otela banda nasilnika, odvela u šumu i nad njima se iživljavala. Inspirisan je švedskim filmom The Virgin Spring kojeg je režirao Ingmar Bergman, a koji je utemeljen na švedskoj baladi "Töres döttrar i Wänge". Njegov režiserski debi snimljen sa skromnim budžetom od 87.000 $, na području New Yorka i u ruralnim dijelovima Connecticuta 1971. Ostvario je ogroman box office uspjeh i zaradu od tri miliona dolara. Iako je zbog nasilja cenzurisan, pa čak i zabranjivan u pojedinim zemljama, odlično je primljen od strane kritičara. Tokom 2009. godine snimljen je istoimeni remake.
2. The Hills Have Eyes (Brda imaju oči; 1977.)
Na putu prema Kaliforniji porodici se pokvari auto u području koje je zatvoreno za javnost, a koje je nastanjeno skupinom nasilnih divljaka spremnih za napad. Nakon prvog dijela snimljena su i dva nastavka, te istoimeni remake 2006. U glavnim ulogama se pojavljuju Suze Lanier-Bramlett, Robert Houston i John Steadman. Film je inspirisan likom Alexandera "Sawney" Beana koji je u 15 ili 16. vijeku rođen u okolini Edinburgha. Bio je sin rudara, ali nikada nije želio da se bavi tim poslom. U mladosti je napustio majku i oca, sa sobom poveo ženu i otišao da živi u pećini, uz morsku obalu škotske oblasti Galloway. U pećini je sa svojom ženom proveo 25. godina bez ikakvog kontakta sa civilizacijom. Ubijali su prolaznike, masakrirali ih i jeli njihove udove. Ostatke mesa su bacali u more, a plima ih je odnosila u nastanjene dijelove obala gdje su ih uočili mnogobrojni građani. Iako su dugo vremena mještani sela oko pećine sumnjali da na nepristupačnom području neko živi, nisu otkriveni sve dok nisu napali jedan mlađi bračni par. Muž je preživio napad braneći se mačem. Nakon toga vlasti su krenule u potragu sa oko četiri stotine ljudi. Naišli su na porodicu koja se sastojala od muža, žene, osam sinova, šest kćerki i 18. muških i 14. ženskih unuka koji su rođeni kao plod incesta. Savladali su ih uz pomoć oružja, baklji i krvoločnih pasa. U pećini, u kojoj je ovo okrutno pleme boravilo pronađene su obješene ruke, noge i bedra muškaraca, žena i djece, te velike količine zlata, srebra, prstenja, satova, mačeva, pištolja i drugih predmeta. Ova porodica je bez bilo kakvog sudskog procesa pogubljena na način da su muškarcima odsječeni udovi i ostavljeni su da iskrvare do smrti. Žene i djeca su živi spaljeni na tri odvojene lomače. Do posljednjeg momenta upućivali su psovke i uvrede i nisu pokazali ni najmanje znakove pokajanja.
3. A Nightmare On The Elm Street (Strava u Ulici Brijestova; 1984.)
Prvi film iz ove horor franšize snimljen je 1984. godine, a nakon njega snimljeno je još nekoliko nastavaka, TV serija i istoimeni remake iz 2010. godine. U glavnim ulogama se pojavljuju Heather Langenkamp, John Saxon, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund i Johnny Depp kojem je ovo bio dugometražni debi. Postavljena u izmišljeni grad Springwood, radnja filma se vrti oko Freddya Kruegera, ubice djece iz ulice Brijestova, kojega su roditelji žrtava živoga zapalili. Ali Freddy se vraća kao ubica koji ubija u snovima. Ubijaće jedno po jedno dijete roditelja koji su ga zapalili... Craven je za ovaj film osvojio nagradu kritike na Avoriaz Fantastic Film festivalu, dok je Heather Langenkamp na ovom festivalu osvojila nagradu za najbolju glumu.
4. Scream (Vrisak; 1996.)
Film Scream je premijeru imao 20. januara 1996., a glavne uloge tumačili su Neve Campbell, Courteney Cox, Drew Barrymore i David Arquette. Prati Sidney Prescott (Campbell), učenicu srednje škole u izmišljenom gradu Woodsboro, u Kaliforniji, koja postaje meta tajanstvenog ubice poznatog kao Ghostface. Drugi glavni likovi su Tatum Riley (Rose McGowan), Billy Loomis (Skeet Ulrich), njegov najbolji prijatelj Stu Macher (Matej Lillard), monstrum Randy Meeks (Jamie Kennedy), zamjenik šerifa Dewey Riley (Arquette) i reporterka Gale Weathers (Cox). Film je kombinacija horora i komedije koji je na satiričan način prikazao ono što je popularizirano u filmovima Noć vještica i Petak 13. Dijelom je utemeljen na Danielu Haroldu Rollingu, američkom serijskom ubici i silovatelju koji je ubio pet studenata na Floridi. Vrisak je osvojio nekoliko nagrada, a imao je i nekoliko nominacija. Snimljeno je nekoliko nastavaka, od kojih je samo drugi uspio ostvariti kritički i komercijalni uspjeh jednak izvornom filmu. U godinama nakon objavljivanja Scream je bio optuživan za izazivanje i poticanje na nasilne zločine i ubistva.
5. Red Eye (Noćni let; 2005.)
Kriminalistički triler u kojem Reiser Lisa (Rachel McAdams) na noćnom letu za Majami sjedi pokraj zgodnog i šarmantnog Jacksona (Cillian Murphy), koji vrlo brzo otkriva svoje pravo lice tako što je otme u namjeri da je iskoristi kao paravan u ubistvu Williama Keefeja, šefa američke sigurnosne službe. Odbije li sarađivati, Jack će joj ubiti oca. U glavnim ulogama pojavljuju se i Brian Cox i Jayma Mays. Red Eye je imao devet nominacija od kojih je osvojio Teen Choice nagradu.