Ove godine uživajte u drugačijem božićnom filmskom repertoaru

Ove godine uživajte u drugačijem božićnom filmskom repertoaru

Piše: Marko Njegić

Kad je George Bailey čestitao Božić kinu u Divnom životu ("Merry Christmas, movie house!") kao da je zacementirao tajnu vezu između toga blagdana i filma.

Božićni filmovi postali su neizostavni dio blagdanske kino i TV ponude u posljednjih 70-ak godina, naročito posljednjih nekoliko desetljeća. Svake godine uoči Božića tradicija nalaže i da se sastave liste božićnih filmova za gledanje tijekom blagdana. No, na većini lista nađu se više-manje isti filmovi, poput spomenutog Divnog života, Umri muški, Najluđeg Božića, Sam u kući, Kako je Grinch ukrao Božić, Zapravo ljubav... Zato ove godine predlažemo da malčice promijenite repertoar i pogledate druge ili drukčije filmove, od starijih do novijih, koji ne dobivaju dovoljno božićne pažnje.

GREMLINI (1984.)

Slatki Gizmo svira klavijature s kapicom Djeda Mraza, zločesti Gremlini pjevaju božićne pjesme, Divan život se gleda na TV-u... Gremlini definitivno tipuju na blagdanske motive, samo što ljuljaju temelje tradicionalnog božićnog filma, kritizirajući opasnosti konzumerizma i darivanja kroz prizmu mračne bajke. Sjetimo se da je otac pod svaku cijenu htio kupiti Gizma kao božićni dar za sina, ali sinov nemar je producirao Gremline. "Provjerite ormare i kredence, pogledajte ispod kreveta jer nikad se ne zna – možda je neki Gremlin u vašoj kući."

UMRI MUŠKI 2 (1990.)

Vi kažete Umri muški, mi kažemo Umri muški 2. Žestoki nastavak akcijskoga klasika rijetko se spominje na božićnim listama i uvijek nekako ostane u sjeni originala, iako je dvostruko božićniji. Akcijski junak Bruce Willis kao policajac John McClane u drugom filmu "umire muški" u zimskom, snijegom zabijeljenom Washingtonu, umjesto ljetnog L.A.-a. Pahuljice lete kao meci dok McClane poput akcijskog Djeda Mraza spašava aerodrom od terorista koji mu žele ukrasti još jedan Božić sa suprugom. Yippie-ki-yay i ho-ho-ho, motherfucker!

OČI ŠIROM ZATVORENE (1999.)

Božićni film na "kubrickovski" način. Eyes Wide Shut ima sve što jedan božićni film treba imati, od blagdanskih domjenaka i dekoracija do materijalističkih, konzumerističkih opsesija i sebičnoga glavnog lika nalik Ebenizeru Scroogeu. On, doktor Bill Hartford (Tom Cruise), proći će košmarnu, psihoseksualnu odiseju nakon što mu žena (Nicole Kidman) otkrije da je fantazirala o drugom muškarcu kojeg je davno upoznala. Je li njezino priznanje stvarno ili je Bill sve samo usnuo, on će naučiti božićnu lekciju o nesebičnosti i vjernosti. Fidelio.

IGRA SUDBINE (2001.)

Romantične komedije neizostavne su na listama božićnih filmova, ali Serendipity često bude izostavljen, stoga dajte filmu priliku i preskočite jedne godine gledati Zapravo ljubav ili Ljubav i praznike. John Cusack i Kate Beckinsale odgovaraju na pitanje "može li se 'jednom u životu' dogoditi dvaput", odnosno mogu li se dvije srodne duše opet sresti ako se razdvoje nakon što su se upoznale baš tijekom blagdana. Bajkoviti rom-com isijava božićnu magiju u priči o sudbini i ljubavi na prvi i drugi pogled.

CAROL (2015.)

Mnogi na spomen scene kupovanja poklona u božićnim filmovima automatski pomisle na nešto smiješno i predoče u glavi Chevyja Chasea (Najluđi Božić) ili Alana Rickmana i Rowana Atkinsona (Zapravo ljubav). Carol, vizualno predivna melodrama Todda Haynesa, ambijentirana u New York pedesetih, izvrće sličnu scenu, i božićni film kao takav, kad Cate Blanchett u skupom kaputu dođe u trgovinu gdje radi Rooney Mara noseći kapicu Djeda Mraza. Bio je to početak zabranjene ljubavi između njihovih likova u (dotad) rijetkom blagdanskom filmu o romansi dviju žena, snježnoj i nježnoj poput snenog božićnog jutra.

Objavljeno na portalu Slobodna Dalmacija

Prethodna
Uloga žena-redateljki u bh. kinematografiji
Sljedeća
Filmska 2021: Povratak publike u hramove sedme umjetnosti