Potpisniku ovih redova je očigledno krenulo za rukom da dvije sedmice zaredom bira pogrešne filmove. Naime, prošlosedmični film pogledan u kinu je predstavljao „gerijatriju u ringu“ (De Niro i Stallone u Grudge Match), dok je ovosedmični Jack Ryan: Regrut iz sjene (Jack Ryan: Shadow Recruit) isto toliko slabo ostvarenje. Koliko god se činilo da je novi film o Jacku Ryanu, CIA-nom analitičaru, glavnom junaku knjiga Toma Clancyja, u biti djelo koje je ostvareno kroz svojevrsni suspens, niti u jednom trenutku se nije učinilo zaista zanimljivim.
Kako su Clancyjevog junaka u više navrata portretirali razni glumci (u McTiernanovom Lovu na crveni oktobar Alec Baldwin, u Noyceovim Patriotskim igrama i Jasnoj i neposrednoj opasnosti Harrison Ford, i Robinsonovom Zbiru svih strahova Ben Affleck), najnoviji odabir za Ryana –mlađahni Chris Pine se poput Afflecka nije snašao u ulozi. I u jednom i drugom filmu se pokušalo sa uvođenjem lika u moderno doba (prijašnje adaptacije su crpile snagu iz tematike Hladnog rata). Affleck je balansirao na granici između solidne i loše karakterizacije, dok Pineu ne polazi za rukom da postigne bukvalno nikakvu ekspresiju. Naravno, da bi se ostalo koliko-toliko vjerno književnom predlošku, Rusi su dežurni negativci sa, ovog puta, zlokobnim planom da unište američku ekonomiju. Kenneth Branagh se našao u ulozi reditelja i glavnog negativca Cherevina, i ono što mu se mora priznati jeste da je odlično „skinuo“ ruski naglasak.
Da li je ostalo na pokušaju da Ryana uvedu u moderno doba sa novim filmom vidjet ćemo vremenom šta će box office pokazati, jer ako se film dokaže kao blockbuster neminovni su nastavci i još jedna (pored Star Treka) potencijalna franšiza za Pinea.
Objavljeno na portalu novovrijeme.ba