Filmovi na španskom jeziku na Netflixu

Filmovi na španskom jeziku na Netflixu

Priredio: M. S.

Streaming servis Netflix odavno nije samo „američki“, a u posljednje vrijeme sve više poseže za filmskim i televizijskim ostavrenjima koja dolaze izvan engleskog govornog područja. Jedna od zemalja koja je svakako dobila posebnu pažnju Netflixa jeste Španija, te ovaj servis gotovo redovno svojim gledateljima prezentuje nova ostvarenja na španskom jeziku. Trenutni izbor španskih filmova na Netflixu je zaista raznovrstan, od ludih komedija do teških horora, i osim zabave i upoznavanja sa španskom kulturom, svakako može pomoći i u usavršavanju španskog jezika.

Pogledajte naš izbor najboljih filmova na španskom jeziku koji se trenutno prikazuju na Netflixu:

El Orfanato (2007)

Kada je na početku svoje karijere izjavio da mu je Guillermo del Toro rediteljski uzor, bilo je jasno kojim će putem krenuti španski reditelj Juan Antonio Bayona. Ipak, u filmu Sirotište (El Orfanato, 2007) koji je producirao Guillermo del Toro, pokazuje svoju sklonost klasičnom hororu ekspresionizma, što svakako predstavlja i njegovu sličnost sa navadenim filmskim uzorom, ali i jednu neobičnu utemeljnost u stvarnosti i španskoj historiji i tradiciji. El Orfanato je priča o Lauri, ženi koja se u potrazi za boljim sutra, vraća u svoj rodni kraj s željom da otvori sirotište za hendikepiranu djecu. Kada se usele u sirotište u kojem je i sama odrasla kao dijete, za Lauru, njenog muža i sina Simona počinje novo poglavlje u životu. Sve ide kako treba, do trenutka kada Simon počinje sve više komunicirati sa svojim izmišljenim prijateljima koji nose bizarne maske koje nalikuju vrećama za krompir.

Postepeno, imaginarni prijatelji postaju sve veći dio njihovih života, a na zabavi prilikom otvorenja, Simon nestaje, a jedini trag koji ostaje su dječaci sa vrećam/maskama, sada već ukućani samog sirotišta. Otkrivanje paralelnog svijeta u skrivenoj sobi podruma je za ovu porodicu jedina šansa, a isto filmu dodaje dimenziju misterije i tipa horora čiji je narativ uslovljen prošlošću. Ovaj, prvi film Juana Antonia Bayona, ostvario je fantastičan uspjeh te je nominovan za čak 14 Goya nagrada, od kojih je osvojio sedam, a bio je također i izbor Španske filmske akademije za njihovog predstavnika u utrci za nominaciju za Oscara. Trenutno je jedan od najgledanijih na streaming servisu Netflix.

No se Aceptan Devoluciones (2013)

Da se osim horora i trilera, postepeno snimaju i komedije na španskom jeziku, one životne i najiskrenije, dokazuje i hit No se Aceptan Devoluciones (2013) ili Upute nisu uključene. Opuštenom neženji život se sasvim promijeni nakon što mu se bivša djevojka pojavi na vratima, u ruke mu stavi nekoliko mjeseci staru bebu za koju tvrdi da je njegova kćer i nestane. Od toga dana njegova svakodnevica krene u sasvim novom smjeru, a veseli dvojac postaje nerazdvojan sve do trenutka kada, šest godina kasnije, na vrata ponovo ne zakuca majka djevojčice. Na tragu američkog hita Mala Miss Amerike (2006), ovaj naslov sa IMDb ocjenom 7.5, meksičkog reditelja Eugenija Derbeza, suptilno donosi sve ono bolno, nepredvidljivo, urnebesno duhovito i nepromjenjivo, kakav je i sam život. Ako tome dodate i dominantni, ugodni, životni, milozvučni španski jezik, onda je doživljaj potpun.

7 Años (2016)

Nalov 7 Años, odnosno 7 godina, iz 2016. godine prvi je Netflixov izvorni film na stranom jeziku. Riječ je o drami sa elementima trilera, koju je režirao Roger Gual i prati napeti sastanak četvorice prijatelja i poslovnih partnera (tri muškarca i jedna žena) koji se okupljaju jedne noći kako bi donijeli gotovo nemoguću odluku. Ko će se od njih žrtvovati kako bi spasio svoje kolege od ličnih i financijskih propasti? Već od samog početka, reditelj daje do znanja da je kompanija stigla pred zid i da prisutnima prijeti dugogodišnja zatvorska kazna. Reditelj atmosferu gradi uz pomoć jedinstva vremena i prostora, te naposlijetku stvara napetu psihološku dramu sa poprilično detaljno razrađenim karakternim studijama likova u kojoj postepeno izranjaju intrige, izdaje, intimne tajne... Prijateljstvo, odanost, prevara, sloboda ili zatvor postaju samo figure u jednoj neizvjesnoj šahovskoj partiji od 77 minuta.



Veronica (2017)

Veronica je španski horor film koji je podigao mnogo prašine među gledaocima i kritičarima. I jedni i drugi ga nazivaju najstrašnijim ikad, a njegovog režisera Paca Plazu horor genijem, poznatog po ostvarenjima REC. (i jedna i druga teza je svakako pretjerana). Dakle, Veronica je priča o mladoj djevojci koja se uslijed odsustva njihove majke nakon očeve smrti, brine o mlađim sestrama i bratu. Veronica i njene prijateljice odlučuju da se tokom pomračenja Sunca zabave pločom za prizivanje duhova, što se pokazuje kao najgora odluka ikada. U pokušaju da prizovu duh mrtve prijateljice, slučajno uznemire duh njenog mrtvog oca i nekoga ili nečega drugog. Ono što ovaj naslov čini posebno zanimljivim jeste to što je navodno baziran na istinitoj priči koja se desila u Madridu početkom devedesetih godina prošlog vijeka. Tada je jedna djevojka prvo hospitalizovana, a naposlijetku je i preminula nakon igranja sa ouija pločom.

Hogar (2020)

Nakon južnokorejskog naslova Parazit, mnogobrojne kinematografije u svijetu su nudile i dalje nude svoju kritiku potrošačkog društva i klasnih procijepa. Jedna od tih filmskih kritika dolazi iz Španije, a riječ je o ostvarenju Stanar (The Occupant, 2020), u kojem reditelj od seksualne sfere stiže do klasnog sukoba. Glavni protagonista Stanara je Javier (Javier Gutiérrez), nekad marketinški mag koji u doba digitalizacije gubi poslove, te je prisiljen ići na ponižavajuće intervjue za posao. Nakon serija odbijenica i preseljenja sa porodicom u stan u radničkom dijelu Barcelone, Javier se pretvara u sociopatu koji tajno ulazi u stari stan i provodi u njemu vrijeme, u odsustvu novih stanara. Ipak, s vremenom mu boravak u starom stanju prestaje biti dovoljna doza osjećaja vrijednosti, te smišlja savrđen plan koji, kao i u Parazitu, završava zločinačkim pohodom na nove bogate „stanare“.

Prethodna
Carlos Saura: Najsvestraniji sineasta španske kinematografije
Sljedeća
26. SFF: U konkurenciji za Srce Sarajeva 49 filmova