Prošle godine se digla velika, ali baš velika prašina, kada je trebao izaći novi film tipova koji su nam donijeli urnebesni This is the End (2013.), Setha Rogena i Evana Goldberga, film The Interview. Razlog? Film je prikazivao pokušaj atentata na sjevernokorejskog dik… vođu, Kima Jong-una. Rezultat? Hakovanje Sonya od strane sjevernokorejskih hakera, “curenje” raznoraznih škakljivih mailova i razgovora, filmova i koječega iz ureda Sonya, povlačenje filma iz redovne kino distribucije zbog prijetnji da će se nešto puno gore desiti i na kraju oglašavanje od strane samog američkog predsjednika Barracka Obame koji je rekao da ne treba popuštati pred diktatorima. Zamalo da ne izbije Treći svjetski rat zbog filma. Zašto?
Intervju; režija: Seth Rogen & Evan Goldberg; uloge: Seth Rogen, James Franco, Lizzy Caplan, Randall Park, Diana Bang; 2014.
IMDb rejting: 6.8/10
Rotten Tomatoes rejting: 53%
Priča kaže sljedeće: nakon što su dobili mogućnost intervjua sjevernokorejskog dik… vođe jer je isti veliki obožavatelj emisije „Skylark Tonight“, voditelj Dave Skylark (James Franco) i njegov producent Aaron Rapoport (Seth Rogen) bivaju regrutovani od strane CIA-e da ubiju Velikog vođu i tako počinje njihova avantura. Ukoliko ste gledali filmove u koje su umiješani pomenuti Rogen, Goldberg i Franco znate da je u pitanju specifičan humor koji rijetki mogu podnijeti bez mrštenja. Vrlo često oni igraju po rubu između škakljivih tema, satizirajući ih pa tako je i ovdje u pitanju jedna obična politička satira čiji je jedini problem što su se pozabavili likom i djelom paćenika kojeg prisilno obožavaju milioni. Mogu Sjevernokorejanci pričati šta hoće, ali film je urnebesan. Barem ako volite humor koji Rogen, Goldberg i ekipa vole servirati. Kim Jong-un voli partijati, voziti tenk i slušati Katy Perry? Eminem priznaje da je gay? Rogen sakriva raketicu veličine noge od stola u guzu?
Da, neke stvari su pretjerane, prostačke, ali na to smo i navikli od njih. Ako vam se ne sviđa, nemojte ni gledati. Da su Sjevernokorejanci pretjerali sa svojom reakcijom, pretjerali su, ali u današnje vrijeme, u vrijeme fanatika na sve strane, religioznih, etničkih, ili bilo kakvih drugih, ne možete ni ispoljiti svoje mišljenje bez nekih većih posljedica. Čak se ne smijete ni našaliti, a da vas odmah ne uzmu na zub. Sjetimo se samo filma The Great Dictator (1940.) Charliea Chaplina, koji je svojevremeno ismijao Hitlera i nacističku Njemačku? Da li je to prouzrokovalo neke veće probleme između SAD-a i Njemačke? Ne bih rekao. Neki izvori navode da je sam Hitler dva puta pogledao film. Ko zna? Da su Rogen i Goldberg pustili Kima Jong-una da pogleda film prije nego su ga pustili u distribuciju, možda ne bi imali tolikih problema. A možda su i pogodili kada su rekli da Kim Jong-un voli partijati, voziti tenk, piti margarite i slušati Katy Perry pa se Velikom vođi to nije svidjelo jer šalje pogrešnu sliku svom napaćenom i izgladnjelom narodu.