Piše: Mirza Skenderagić
Hail, Caesar!
Režija: Ethan Coen, Joel Coen; uloge: Josh Brolin, George Clooney, Scarlett Johansson, Ralph Fiennes, Channing Tatum
Braća Joel i Ethan Coen već duži niz godina predstavljaju najvažnije predstavnike američke mainstream kinematografije. Od kada su 1981. godine osvojili nagradu na Sundance Film Festivalu za svoj prvi „pravi“ film Suvišna okrutnost, Coeni sve rade zajedno (režiju, scenarij, produkciju, čak i montažu) i često se potpisuju pod pseudonimom Roderick Jaynes. Također, već nakon ove mračne i napete priče o vlasniku bara u Teksasu koji unajmi privatnog detektiva da ubije njegovu ženu i njenog ljubavnika, postavljeni su osnovni elementi temelja filmskog izražaja ovog „dvoglavog režisera“ – estetiziranje nasilja, intrigantni i satirični dijalozi, specifični likovi (teško zamislivi u stvarnosti, ili možda ne), dinamična režija, pažljivo odabran soundtrack i ono najvažnije, posveta jednom američkom žanru - komediji, film noiru, gangsterskom filmu, uz često kombinovanje sva tri žanra i uz posebno zanimanje za američku folk muziku.
Većinu spomenutih izražajnih sredstava sluti i novi film ovog „dvoglavog režisera“, koji se najavljuje kao kombinacija O Brother Where Art Thou i The Big Lebowski, dvije najreprezentativnije komedije Coenovih. Riječ je o ostvarenju Hail, Cezar! Koje otvara ovogodišnje izdanje Berlinalea. Ovo je drugi puta da će se film braće Coen naći na otvaranju prestižnog međunarodnog filmskog festivala, nakon 2011. godine kada je Berlinale otvoren filmom True Grit.
Radnja komedije Hail, Caesar! odvija se u zlatno doba Hollywooda. U filmu pratimo Eddiea Mannixa tzv. holivudskog fixera koji pomaže da snimanje novog filma o antičkom Rimu, u kojem glumi popularni, ali i vječno pijani glumac Baird Whitlock, prođe bez poteškoća. Sve se zakomplicira kada glavnu zvijezdu filma otme misteriozna grupa otmičara pod nazivom The Future. Zvjezdana postava filma uključuje Georgea Clooneya, Josha Brolina, Jonahu Hilla, Channinga Tatuma, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tildu Swinton i Ralpha Fiennesa.
To što će Joel i Ethan Coen ponovno otvoriti Berlinale je izvanredno. Njihov humor, jedinstveni likovi i narativna vještina garantuju uzbuđenje za publiku, rekao je direktor festivala Dieter Kosslick.
Rumunski novi talas
Rumunski novi talas je došao iznenadno, baš kao i rumunska revolucija 1989. Naime, film Smrt gospodina Lazarescua (2005) Christija Puiua dobio je posebnu nagradu Un Certain Regard, a zatim je komedija o godišnjici rumunske revolucije, 12:08 istočno od Bukurešta Corneliua Porumboiua, osvojila Zlatnu kameru 2006. Da rumunska kinematografija postaje jednom od najzanimljivijih u Evropi, bilo je jasno godinu dana poslije, kada je Zlatnu palmu osvojio film 4 mjeseca, 3 sedmice i 2 dana Cristiana Mungiua. Sve je počelo, ipak, s filmom Policijski, pridjev, čija radnja prati policajca, istražitelja, koji dobije nalog da uhapsi mladog sitnog dilera umjesto krupnije ribe. Upravo će moralna dvojba ovoga filma odrediti dalje razvijanje rumunske kinematografije i predstaviti njena osnovna izražajna sredstva - dugi, statični kadrovi, oskudna paleta boja, te naturalistički pristup pričama običnog čovjeka.
U 2015. u glavnoj konkurenciji Cannesa nije bilo rumunskih filmova, ali izgleda da će 2016. ponovo biti njihova godina. Naime, Christi Puiu se vraća sa projektom Sierra Nevada, za kojeg se vjeruje da će konačno dobiti priliku u glavnom Takmičarskom programu filmskog festivala u Cannesu, a s istim nestrpljenjem se očekuje i ostvarenje radnog naslova Family Pictures Cristiana Mungiua, koji je rekordni grant od rumunskog Nacionalnog filmskog centra dobio još 2014. godine za projekat RMN.
X-Men: Apocalypse
Režija: Bryan Singer; uloge: Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Evan Peters
Naravno, na kraju ostavljamo nešto i za sve ljubitelje stripovksih junaka, a svakako kao jedan od najkvalitetnijih naslova izdvaja se novi nastavak reboota X-Mena, X-Men: Apocalypse.
X-Men su grupa izmišljenih stripovskih junaka najpoznatije izdavačke kuće Marvel Comics, autora Stana Leea i Jacka Kirbya, koji su profesora Charlesa Xaviera, Magneta Kiklopa, Ledenog, Anđela, Zvijer, Marvel Girl, Wolverinea, Oluju, Kolosa, Nightcrawlera, Roguea, Dazzlera, Emmu Frost, Gambit oživjeli još daleke 1963. godine u stripu The X-Men #1.
X-Men stripovi su bili adaptirani u mnoge medije, a svakako najuspjeliji su filmovi Bryana Singera (X-Men iz 2000. i X-Men 2 iz 2003.) koji istražuju ulogu predrasuda i diskriminacije u Sjedinjenim Američkim Državama. Nakon nekoliko znatno lošijih nastavaka, na oduševljenje svih ljubitelja klalitetnog blockbustera, Singer, koji se, inače, poslavio s krimi-trilerom The Usual Suspects, ponovo se vratio u rediteljsku stolicu X-Men franšize. Njegov povratak se osjetio već kod drugog nastavka reboota X-Men: Days of Future Past, a treći dio trilogije i ukupno deveti film iz X-Men franšize, vraća se kao jedan od najzanimljivijih do sada, jer mutante čeka najveći izazov: borba protiv ultimativnog mutanta, Apocalypsea (Oscar Isaac). Apocalypse se prvi put pojavio u stripovskom serijalu X-Factor kao najmoćniji mutant i vođa grupe pod imenom Alliance of Evil. Nakon hiljadu godina sna, on se budi i formira tim snažnih mutanata, uz samo jedan cilj - da pročisti čovječanstvo i stvori novi svjetski poredak.