Godine 1888. osnovana je zasigurno najveća neprofitna naučna organizacija na svijetu, Nacionalna geografija, odmah pokrenuvši i svoje glasilo, a od 1959. godine postoji i televizijski kanal, u početku samo na engleskom, a poslije je emitovanje prošireno na cijelom nizu nacionalnih mreža. Kada je kanal nakon Amerike stigao u Evropu, 1997. godine, postalo je jasno da čovjek želi što više otkriti o svemiru koji se otvorio samo za njega, o planetama koje ga okružuju, a koje su svojim nastankom omogućile njegov život, o prirodi koja ga hrani, o drugim živim bićima sa kojima nikada nije naučio da živi u skladu. Tako je nastao vrlo popularan naučno-obrazovni film kao podvrsta dokumentarnog roda, koji su upravo Nacionalna geografija, ali i BBC tehnički i kreativno uzdigli na nivo savršenog neumjetničkog filma.
Nakon što je prije nekoliko godina BBC predstavio svoje kapitalno ostvarenje Naša planeta, Netflix je odlučio da kao odgovor kreira, ni manje ni više nego čitav serijal takvih filmova, a prvi je predstavljen pod naslovom Our Universe (Naš univerzum, 2022) i donosi naizgled nemoguć i banalan spoj divljeg života i sunčevog sistema, odnosno prirodne historije i svemirske nauke, u kojem se kriju veze koje pokreću naš mali svijet. Iako možda djeluje nasilno dramaturški usklađen, zahvaljujući dinamici i vizuelnoj snazi koje proizilaze iz kontakta ove dvije nezamislivo udaljene strane, serijal Naš univerzum poziva gledatelje u poučnu, intrigantnu i vrlo zabavnu televizijsku avantura. I to glasom Morgana Freemana.
“Životima svih stvorenja na zemlji odjekuju događaji koji su se davno odvili. Događaji nezamislivig razmjera i nasilne ljepote, koji povezuju sva živa bića, svako njihovo djelovanje i odluku, svaki otkucaj srca, u najveličanstveniju priču“, započinje Freeman naraciju serijala koji će obuhvatati sve što se desilo u priči dugoj 13,8 milijardi, od velikog praska, preko rađanja zvijezda, potom raspoređivanja i oblikovanja planeta, nastanka našeg Sunčevog sistema, pa do sadašnjeg trenutka u kojem zahvaljujući svemu ovome, teče život.
Zadivljujuće snimke divljih životinja koje gledaju prema gore, naracija povezuje bez čekanja, sa fantastičnim CGI prizorima svemira, što će možda ispočetka djelovati neprirodno i nasilno spojeno, ali će zahvaljujući krajnje zanimljivoj, pomalo i nategnutoj priči, s vremenom zaživjeti kao amalgam dva tematski različita dokumentarna segmenta. Gledatelji će zaista steći dojam da uporedo gledaju dva dokumentarca, jedan o nastanku svemira, a drugi o životinjskom svijetu, a sve s ciljem da spoznaju mehanizam jedinog planeta za koji znamo da je dom životu.
Tematski podijeljen i naslovljen na šest epizoda: Loveći zvjezdanu svjetlost, Kozmički sat, Promjena doba, Elementarno, Vodeni svijet i Sila privlačenja, ovaj serijal će pratiti šest odvojenih malih životinjskih priča i jednu vječnu i nezaustavljivu o svemiru, od koje sve počinje i koja sve završava. Od geparda čija životna energija potiče od drevne energije svemira, preko majmunice čiji je biološki sat savršeno usklađen sa onim kozmičkim, kornjača i zvjezdane prašine koja pada na oklope, medvjeda kojem promjena doba nanosi losose u rijeku, žednih slonova i prve svemirske kišne kapi, pingvina i gravitacije.
Sa uzbudljivim, dinamičnim soundtrackom epskih motiva, fascinantno snimljenim životinjskim svijetom, te naučno uvjerljivim specijalnim efektima, serijal Naš univerzum jeste dokumentarna bajka o životu i svemiru, koja istovremeno fascinira i plaši, podučava i zabavlja, opušta i upozorava, koja ima svoje glavne junake, ali ne i obećani sretan kraj. Koja nas vraća do „zvjezdane prašine od koje smo nastali i kozmičkih sastojaka koji nas održavaju u životu“, koja nam pokazuje svjetlosti zvijezda koje sve pokreću.“ Pa možda barem na trenutak spoznamo koliko dugujemo svemiru, a koliko malo ili ništa mu vraćamo.
Emitovano u rubrici "Iza scene" u okviru Jutarnjeg programa BHRT-a