Režiserka Natalia Meshchaninova, rođena u Krasnodaru, svjetskim filmofilima se po prvi put predstavila 2014. sa svojim režiserskim debijem The Hope Factory (Kombinat 'Nadezhda') na temelju kojeg je osvojila brojne nagrade u Rusiji, te nagradu na festivalu u Rotterdamu. Kao koscenaristkinja radila je zajedno sa Borisom Khlebnikovim na ostvarenju Arrhytmia (2017) i sa Alekseyem Fedorchenkom na drami Anna’s War (2018). Core of the World (Serdtse mira) je njen drugi režiserski uradak koji je nagrađen na Sochi Open Russian Film festivalu (Kinotavr’s Grand Prix) i međunarodnom festivalu u Rigi, a međunarodnu premijeru je imao na ovogodišnjem TIFF-u.
Radnja filma odvija se u jednom izolovanom ruskom selu u kojem dvadesetogodišnji Egor (Stepan Devonin) radi kao veterinar u centru za treniranje lovačkih pasa. Živi u malom skladištu pokraj kuće svog šefa Nikolaja (Dmitrij Podnozov). Osim što se brine o psima, Egor također čisti njihove kućice, štiti centar od aktivista za zaštitu okoliša, nadgleda radnike i susreće se s klijentima i njihovim psima. U skloništu se nalaze i druge životinje, uglavnom lisice i jazavci, koje se koriste kao plijen. Kada mu šef dovede ranjenog psa, Egor ga odluči izliječiti uprkos Nikolajinim primjedbama. Iako će liječenje biti dugotrajno, Egor je odlučio po svaku cijenu spasiti ga. Iako je Egoru u suštini mnogo bolje među životinjama nego među ljudima, spletom okolnosti postaje blizak sa šefovom kćerkom Dashom (Jana Sekste) koja je samohrana majka...
U ovoj snažnoj drami uloge tumače i Ekaterina Vasilyeva kao Nina, Nikolajeva supruga i Vitya Ovodkov kao Nikolajin sedmogodišnji sin. Film nastoji analizirati ljudsku psihu i istražiti potrebu za pripadanjem i prihvaćanjem posredstvom centralnog karaktera filma, Egora kojeg je majka davno napustila, a kasnije i preminula od alkohola. Nastoji postati dio porodice svog šefa koji je odgojen u patrijahalnom duhu i koji je također sklon alkoholu. Egor želi pobjeći od svoje mračne prošlosti, ali se boji budućnosti. Dok se bori da se izliječi od vlastitih rana, baš kao i njegov novi pas, on svoje rane koristi i za neku vrstu povlačenja. Njegov život je u stvari jedna velika neprilika, ali podsvjesno, Egor voli tu nesigurnost. Centar za obuku je njegova utvrda i jezgro njegovog svijeta.
Core of the World je nastao kao plod rusko-litvanske koprodukcije. Prava na međunarodnu distribuciju filma polaže francuska kompanija Indie Sales.