Predstavljamo deset filmova ovogodišnjeg festivala u Cannesu

Predstavljamo deset filmova ovogodišnjeg festivala u Cannesu

Priredio: Braco Kartal

1. You Were Never Really Here

Britansko-francusko-američka triler/misterija koja je utemeljena na istoimenoj noveli američkog autora Jonathana Amesa. U glavnoj ulozi se pojavljuje Joaquin Phoenix kao Joe, bivši vojnik i bivši agent FBI-a koji živi sa svojom majkom (Judith Roberts) u Queensu. Namjerava spasiti maloljetnu Ninu (Ekaterina Samsonov) iz kandži prostitucije, kćerku političara koja radi u jednom njujorškom bordelu. Njegov pokušaj spašavanja kreće u krivom smjeru... Triler koji je istovremeno i okrutan i suosjećajan režirala je škotska režiserka, scenaristkinja i producentica Lynne Ramsay, poznata po dramama Ratcatcher i Morvern Callar, kao i po odličnoj triler/drami We Need to Talk About Kevin u kojoj jednu od glavnih uloga ima Tilda Swinton. Nagradu za najbolji scenarij Ramsey je podijelila sa Yorgosom Lanthimosom (A Killing of a Sacred Deer), a Phoenix je proglašen najboljim glumcem.

2. Redoubtable

Biopic koji prati francusko-švicarskog režisera Jean-Luca Godarda, jednog  od začetnika i najznačajnijih predstavnika francuskog Novog vala. Sinopsis filma glasi:

Pariz 1967. Jean-Luc Godard, vodeći režiser svoje generacije, snima politički film "Kineskinja" o jednoj mladoj revolucionarki sa Annom Wiazemsky, ženom koju voli, a koja je od njega mlađa 20 godina. Odjek na koji je film naišao natjerao ga je da preispita sebe, svoja životna uvjerenja i izbore, a događaji iz maja'68 samo su produbili psihološku krizu u kojoj se našao. Duboko ukorijenjeni sukobi i nesporazumi koji će izbiti na površinu nepovratno će promijeniti režisera.

Redoubtable je režirao francuski scenarist, glumac i režiser Michel Hazanavicius, poznat po romantičnoj komediji/drami The Artist koja je osvojila tri Zlatna Globusa, sedam nagrada BAFTA i pet Oscara. Godarda u filmu portretira Louis Garrel (The Dreamers, Love Songs, From the Land of the Moon), a Annu Wiazemsky Stacy Martin (Nymphomaniac: Vol. I & Vol. II, Tale of Tales). 

3. 120 Beats Per Minute

Francuska drama, jedan od najpopularnijih naslova ovogodišnjeg Cannesa i ujedno osvajač festivalskog Grand Prixa. Radnja filma odvija se početkom devedesetih godina prošlog vijeka i prati članove pariškog ACT UP pokreta koji rade na širenju svijesti o AIDS-u. U glavnim ulogama pojavljuju se nagrađivani argentinski glumac, režiser i scenarist Nahuel Pérez Biscayart (The Aura, Glue, They Are All Dead, All Yours) kao Sean, Arnaud Valois kao Nathan i Adèle Haenel koja je poznata po ulogama u ostvarenjima Love at First Fight, Water LiliesThe Unknown Girl.

4. Jupiter’s Moon

Drama nagrađivanog mađarskog režisera Kornéla Mundruczóa čiji je film White God tokom 2014. osvojio Un Certain Regard nagradu u Cannesu. Prati Aryana (Zsombor Jéger), mladog imigranta koji je pogođen metkom dok je pokušavo preći granicu. Nakon toga biva smješten u izbjeglički logor gdje tajanstveno iscjeljuje svoje rane i otkriva da može levitirati. Iz logora bježi uz pomoć jednog doktora i kreće u potragu za svojim ocem istovremeno se skrivajući od vlasti. Film je bio u konkurenciji za Zlatnu Palmu, zajedno sa ostvarenjima The Beguiled, You were Never Really HereGood TimeA Gentle CreatureThe Killing of a Sacred Deer kojeg je režirao Yorgos Lanthimos. Osim Jégera, u glavnim ulogama se pojavljuju Merab Ninidze (Nowhere in Africa, Bumazhnyy soldat, Bridge of Spies), György CserhalmiMónika Balsai

       

5. How to Talk to Girls at Parties

Britansko-američka sci-fi muzička komedija/romansa koju je režirao američki glumac, scenarist i režiser John Cameron Mitchell (režirao ostvarenja Hedwig and the Angry Inch, Shortbus i Rabbit Hole). Pri pisanju scenarija Mitchellu je asistirala britanska scenaristkinja Philippa Goslett (Litle Ashes, Mary Magdalene) i predstavlja adaptaciju istoimene kratke priče engleskog autora Neila Gaimana. Radnja filma se odvija tokom 1970. godine u londonskom predgrađu Croydon i prati vanzemaljku Zan (Elle Fanning) koja se zaljubljuje u tinejdžera - punkera po imenu Enn (Alex Sharp). U filmu se pojavljuje Nicole Kidman kao kraljica Boadicea koja predvodi punkere, te Ruth Wilson, Matt Lucas i Abraham Lewis

 

6. The Florida Project

Novi film nagrađivanog scenariste, producenta i režisera Seana Bakera, poznatog po dramama Prince of Broadway i Starlet i kriminalističkoj komediji/drami Tangerine. Donosi priču o šestogodišnjoj Moonee (Brooklynn Prince) i njenoj grupi prijatelji koji uživaju u avanturama  i ljetnjim čarima djetinjstva dok se oko njih odrasli bore sa teškim vremenima. Osim Princeove u filmu se pojavljuje Willem Dafoe kao Bobby, upravnik motela na periferiji Disney Worlda, Bria Vinaite, Valeria Cotto i dr. Prikazivao se u sklopu Directors' Fortnight sekcije nedavno završenog festivala u Cannesu, a Bakeru je pri pisanju scenarija asistirao Chris Bergoch

7. Faces Places

Dokumentarac francuske filmske ikone Agnèse Varde. Film predstavlja posvetu kreativnoj mašti, a putem filma ova neumoljiva 88-godišnja žena predstavlja svoju snažnu ličnost i bezgranične vizuelne sposobnosti. Uradila ga je u saradnji sa 33-godišnjim umjetnikom, režiserom i glumcem JR-om koji uz pomoć svog pokretnog foto studija fotografiše ljude nakon čega fotografije ogromnih formata printa i lijepi po zidovima i zgradama. Osvajač je L’Oeil D’Or” nagrade žirija ovogodišnjeg Cannesa. 

8. Good Time

Američka kriminalistička drama sa primjesom crnog humora koju su režirali braća Joshua i Benny Safdie, poznati po junkie drami Heaven Knows What i urbanoj komediji Daddy Longlegs. Constantine "Connie" Nikas (Robert Patinson) kreće u očajnu i opasnu avanturu kako bi izbavio svog brata Nicka (Benny Safdie) iz zatvora nakon što je pljačka banke krenula u krivom smjeru. Tokom jedne adrenalinske noći, Connie se utrkuje s vremnom istovremeno pokušavajući ostati izvan dosega predstavnika zakona. Osim Patinsona i Safdiea, u filmu se pojavljuju Jennifer Jason Leigh (Road to Perdition, The Machinist, The Hateful Eight) i somalsko-američki glumac i režiser Barkhad Abdi, poznat po ulogama u ostvarenjima Captain Philips i Eye in the Sky.

9. Happy End

Drama austrijskog scenariste i režisera Michaela Hanekea (The White Ribbon, Amour, Caché) koja predstavlja njegovu najekstremniju filmsku viziju do sada. Film prati članove bogate francuske porodice u trenucima dok se oko nje odvija izbjeglička kriza. Ilustruje samodestruktivne tendencije inherentne moderne buržoazije koju nije briga za dešavanja u svijetu. U glavnim ulogama se pojavljuju Isabelle Huppert, Jean-Louis TrintignantMathieu Kassovitz i nova glumačka nada Fantine Harduin

     

10. Loveless

Drama u režiji nagrađivanog ruskog scenariste, režisera i glumca Andreya Zvyagintseva, poznatog po drami The Return, filmovima The BanishmentElena, kao i drami Leviathan koja je 2014. godine bila nominovana za Oscara u kategoriji za najbolji film koji nije na engleskom jeziku. Prati bračni par pred razvodom (Maryana Spivak i Aleksey Rozin) koji je primoran da traga za svojim 12-godišnjim nestalim sinom kojeg nikada nisu željeli. Scenario za film koji obiluje prikazima snježnih šuma i riječnih obala napisao je Oleg NeginLoveless je dobitnik Nagrade žirija, a nedavno je proglašen i najboljim filmom BFI London Film festivala.

Prethodna
70. Cannes Film Festival: Zlatna palma za švedski film "The Square"
Sljedeća
Filmofil predstavlja filmove koji nas u kinima očekuju u junu i julu