In Memoriam: Abe Vigoda (1921 - 2016.)

In Memoriam: Abe Vigoda (1921 - 2016.)

Piše: Braco Kartal

Nakon što je krajem prošle godine preminuo Lemmy, legendarni frontmen Motorheada, početkom godine napustili su nas David Bowie, Alan Rickman, te jedan od utemeljitelja hip-hopa Clarence Reid, poznatiji kao Blowfly. Tragičnim vijestima izgleda nema kraja, s obzirom da nas je nedavno zapljusnula još jedna: preminuo je američki glumac Abe Vigoda. Legendarni Vigoda preminuo je u snu, u utorak, u svom domu u New Jerseyu. Imao je 95 godina. Rođen 1921. godine u New Yorku, Vigoda se počeo baviti glumom još kao tinejdžer, a svoju 50-godišnju glumačku karijeru započeo je pojavljivanjem u francuskoj drami Three Rooms in Manhattan, te ulogama u Marat/Sade (1967), The Man in the Glass Booth (1968), Inquest (1970) i Tough to Get Help (1972) koje je izveo u središtu američke pozorišne industrije - Broadwayu. Prvu šansu da se pojavi u Hollywoodu pružio mu je Francis Ford Coppola koji ga je angažovao za ulogu Salvatorea Tessia u nagrađivanoj kultnoj gangsterskoj sagi Kum iz 1972. U periodu od 1975. pa do 1977. godine glumio je njujorškog detektiva Philipa K. Fisha, u ABC-jevoj seriji Barney Miller, koju su kreirali Danny Arnold i Theodore J. Flicker. Ova uloga mu je obezbijedila tri uzastopne Emmy nominacije. Nakon ovoga se pojavio u preko 30 filmova, među kojima vrijedi izdvojiti komediju Gle ko to govori iz 1989. Njegov glas smo mogli čuti u animiranom filmu Batman: Mask of the Phantasm, a pojavio se i u sapunici Santa Barbara, te u brojnim TV show emisijama. Magazin People je 1982. objavio lažnu vijest o njegovoj smrti. Bio je strastveni ljubitelj rukometa, a dok je živio u Los Angelesu bavio se džogingom. U nastavku vas podsjećamo na njegove uloge u seriji Barney Miller i filmovima Gle ko to govori i Kum.

Barney Miller (1975 - 1977)

Abe Vigoda je u ovoj seriji detektiv veteran, umoran od života, koji se sprema za odlazak u penziju. Iako uvijek uzgleda kao da ima neke zdravstvene probleme i dalje je odličan detektiv i mentor drugim članovima svog tima. Često koristi telefon kako bi pričao sa suprugom Bernice, jer prolaze kroz manju bračnu krizu.

Look Who's Talking (1989)

U hit komediji u režiji Amy Heckerling, Vigota je imao 68. godina i glumio je Travoltinog 100-godišnjeg djeda. U ostalim ulogama pojavljivuju se Kirstie Alley, Olympia Dukakis, George Segal i Bruce Willis koji posuđuje glas malom Mickeyu. Film je 1990. godine osvojio nagradu BMI, te nagrade Golden Screen i Blimp, kao i nagradu People's Choice.

The Godfather (1972)

Kultno gangstersko ostvarenje rađeno po romanu italijansko-američkog autora Maria Puzza. Ovaj roman je dugo vremena bio u opticaju u Hollywoodu, ali niko od reditelja nije htio da snimi film o mafiji. Sve do trenutka kada se projekta prihvatio Francis Ford Coppola, te angažovao sjajnu glumačku postavu koju, osim Vigoda čine Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard ConteDiane Keaton. Film je osvojio tri Oscara, pet Zlatnih globusa, nagradu Grammy, BAFTA nagradu, te razne druge filmske nagrade. Abe Vigoda je radi ovog filma ostao upamćen kao Salvatore Tessio, a pojavljuje se i u drugom dijelu, u flashback sekvenci na samom kraju filma.
Prethodna
Najiščekivaniji filmovi 2016. godine, vol. 4
Sljedeća
Smrt u Sarajevu: Najiščekivaniji bh. film u 2016.