Svečano otvaranje Drugog Međunarodnog festivala dokumentarnog filma AJB DOC (Al Jazeera Balkans Documentary Film Festival) održano je večeras u Cinema Cityju, s početkom u 19 sati.
Edhem Fočo, direktor AJB DOC-a, naglasio je da ove godine u programu imaju odlična 23 filma od kojih je sedam domaće produkcije.
To su priče koje su trebale biti ispričane, potresne, duboke, mnogo interesantnije od igranih filmova jer su ovo stvarni ljudi i stvarni događaji. Prošle godine smo imali film koji je sniman 20 godina, dok ove imamo filmove snimane po pet-šest godina. Slogan ovogodišnjeg Festivala je Change – Promjena, i mislim da nam svima treba promjena i kao individualcima i društvu, izjavio je Fočo, dodavši da ovogodišnji filmovi govore o promjenama, te je slogan došao i od samih filmova, nije nametnut.
Pored filmova imamo i odlične sesije koje će se održavati nakon projekcija. Gotovo svi autori su prisutni. Od 23 filma, 21 autor je prisutan što je odlična prilika da se dobije druga dimenzija svega toga, dodao je Fočo.
AJB DOC Film Festival otvoren je kratkim programom obraćanja organizatora, a čast da otvori AJB DOC Film Festival pripala je filmu iz takmičarske selekcije Za Samu autora Waada al-Kateab i Edwarda Wattsa. To je priča o intimnom i epskom putovanju kroz ratno iskustvo jedne žene, a ovaj film je izraz ljubavi mlade majke prema svojoj kćerki te govori o životu Waad al-Kateab tokom pet godina ustanka u Halepu, Siriji, kada se ona zaljubljuje, udaje i rađa Samu dok se oko nje vodi kataklizmički sukob. Waad svojom kamerom bilježi nevjerovatne priče o gubitku, smijehu i preživljavanju, istovremeno boreći se s nemogućim izborom – da li pobjeći iz grada kako bi zaštitila život svoje kćerke?
Drugi film na otvaranju je Čistači reditelja Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka, kojim je otvorena netakmičarska selekcija „Last Minute Cinema“. Film govori o nepoznatoj industriji digitalnog čišćenja, skrivenom trećem svijetu gdje se internet rješava sadržaja koji mu se ne sviđa. Silicijska dolina angažuje pet „digitalnih njuškala“ među hiljadama drugih, a posao im je brisanje „neprikladnih“ sadržaja s interneta. S druge strane, film prikazuje i drugu dimenziju priče; ljude širom svijeta na čije je živote znatno utjecala internetska cenzura. Od zajedničke društvene vizije globalnog sela do mreže lažnih vijesti i radikalizacije, film prikazuje uspon i pad utopijske ideologije društvenih medija.
Nakon otvaranja AJB DOC Film Festivala publiku očekuje 21 dokumentarni film vrhunske produkcije. U svim filmovima koji će biti prikazani postoji težnja za promjenom, što je i slogan ovogodišnjeg festivala, koja se očituje u pojedincu ali i društvu, u tehnologiji isto koliko i državi, ali je najbitnija borba pojedinca koja se dešava zahvaljujući promjeni u njegovoj okolini.
Također, od 21. do 24. septembra u terminu od 10 do 12 sati, bit će održavan trening i radionica o istraživačkom novinarstvu za novinare i mlade autore, pod vodstvom nagrađivanog britanskog novinara Phila Reesa i urednika vijesti na Al Jazeere Balkans Ede Čelebića.
U nedjelju, 22. septembra u 13 sati u Cinema Cityju bit će održana i prezentacija „Ambasador Palestine: Nova zemlja, novi život“ koju će održati Rawan Damen, rediteljica i konsultantica za medije, koja je osnovala i vodi inicijativu Palestinski ambasador.
AJB DOC Film Festival organizuje televizijska kuća Al Jazeera Balkans, u saradnji s Al Jazeera Media Networkom i Al Jazeera Media Instituteom iz Dohe, a održat će se u kinu Cinema City u Sarajevu od 20. do 24. septembra 2019.
Raspored projekcija i sve detalje potražite na oficijelnoj stranici www.ajbdoc.ba