Dokumentarni film Ligure sa Trebevića nastao je u režiji Nihada Ušanovića koji je poznat po tome što je sa Edinom Isanovićem radio na priči o Vahidinu i Husrefu Musemiću, golgeterima i legendama FK Sarajevo koji su s tim klubom osvojili naslov prvaka Jugoslavije.
Novi dokumentarac premijeru je imao u multimedijalnoj sali Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine. Producirala ga je Al Jazeera Balkans uz podršku Olimpijskog komiteta BiH i Sankaškog saveza BiH, dok je izvršnu produkciju realizirao Triangle Studio.
Ligure sa Trebevića zamišljen je da, kroz prizmu bivših istaknutih bh. olimpijaca u bobu i sankanju, od 1984. godine do danas, doprinese razvoju pozitivne medijske slike u svim društvenim sferama o potrebi rekonstrukcije bob i sankaške staze na Trebeviću. Film se fokusira i na edukativni aspekt, njegujući osnovne olimpijske vrijednosti i nastojeći oživjeti tradicionalni sportski duh mladih, koji je oduvijek postojao na ovim prostorima. Iako su tragovi rata i dalje prisutni na olimpijskim objektima, mladi naraštaji svih nacionalnosti, neopterećeni prošlošću, željno iščekuju obnovu staze kako bi na njoj mogli trenirati i natjecati se sa svojim kolegama i takmičarima iz cijelog svijeta. Obiluje arhivskim snimcima, u jednom momentu se dotiče obuke u Innsbrucku, a u filmu se pojavljuje učesnik olimpijskih igara 1992. Igor Špirić, te Mario Franjić, Nihad Mameledžija, Zdravko Stojnić, Sanela Klarić, Ognjen Sokolović, Senad Omanović i drugi.
Nekad simbol sportskog uspjeha, bob staza na Trebeviću bila je jedna od ukupno 15 olimpijskih bob staza u Europi, od kojih većina i danas aktivno služi za natjecanja. Međutim, sarajevska staza, nakon ratnih razaranja 1990-ih, više se ne koristi za profesionalne sportove, ali je postala jedinstvena turistička atrakcija i umjetnička galerija na otvorenom.