Uspješno održana prva konferencija: “Blender: Film & Games“

Uspješno održana prva konferencija: “Blender: Film & Games“

Prvo izdanje konferencije Blender: Film & Games otvorilo je brojne aktualne teme kroz panele i prezentacije mnogobrojnih stručnjaka audiovizualne i gaming industrije.

Na samom početku konferencija je otvorena protokolarnim govorima organizatora i domaćina Sveučilišta Algebra, Ministarstva kulture i medija, te ravnatelja Hrvatskog audiovizualnog centra.

"Nakon pet izdanja konferencije PROFilm Days u šestu godinu ušli smo zajedno s gaming industrijom, što se pokazalo kao logičan slijed i vrlo uspješno i nužno povezivanje dva sektora i to s više od 80 govornika", rekla je Mia Pećina Drašković, voditeljica Zagrebačkog filmskog ureda koji je ujedno i organizator konferencije.

Benjamin Noah Maričak, zaduženog za videoigre i nove tehnologije u Uredu ravnatelja Hrvatskog audiovizualnog centra, a koji je uz filmski ured također organizator, naglasio je kako je ova konferencija jako važna u razvoju audiovizualne industrije i prva takve vrste održana u Hrvatskoj.

Chris Marcich, ravnatelj HAVCa, istaknuo je da je to prva takva konferencija u svijetu, objasnivši da npr. Španjolska pokreće sličnu manifestaciju, no tek kroz nekoliko dana, pa je tako Blender ipak prvi. 

Krešimir Partl, državni sekretar Ministarstva kulture i medija čestitao je organizatorima na uspješnom povezivanju filmske industrije i naglasio kako HAVC od 2021. godine sufinansira razvoj i proizvodnju videoigara, a posebno je izrazio zadovoljstvo projektom Games Croatia.

Prvi hrvatski igrani film o legendi sporta – Dražen, panel je koji je najavio premijeru filma o Draženu Petroviću koja će se dogoditi 22. oktobra., na Draženov 60. rođendan. Producenti Ivor Šiber i Ljubo Zdjelarević naglasili su da ne rade film o košarkašu Draženu Petroviću već o njemu kao čovjeku, te da će upravo zato većina filma biti o njegovom životu, a manji dio samo igranje košarke.

Na konferenciji je prikazan prvi kratki hrvatski film koji je osvojio Zlatnu palmu u Cannesu, Čovjek koji nije mogao šutjeti, te je ostavio sve gledatelje bez riječi. Ovo remek-djelo hrvatske kinematografije posljednjih je mjeseci u fokusu svih medija, a na konferenciji je reditelj filma Nebojša Slijepčević objasnio da mu je želja bila da priča komunicira s današnjim vremenom, te objasnio da je dokumentaristički pristupio projektu i kombinirao stvarne događaje i fikciju. Na kraju panela je najavio da radi na novom, ovoga puta, dugometražnom filmu koji će biti adaptacija jednog poznatog savremenog romana.

Mladen Đukić (BIH), vlasnik Aeon Production i animator te jedan od govornika nije krio oduševljenje konferencijom: "Velike pohvale za organizaciju, kvaliteta tema i panelista me je ostavila prikovanog za stolicu svo vrijeme konferencije. Panel o animaciji kao vezi između filma i video igara na kojem sam sudjelovao je pokazao koliko su bliske ove dvije industrije, ali i da developeri i animatori moraju više i ranije komunicirati".

Posljednji panel, od ukupno 19 s više od 80 predavača, najavio je premijeru hrvatske teen serije pod nazivom Sram, a koja je adaptacija norveškog svjetskog hita Skam. Hrvatska inačica ove popularne serije prije desetak dana je završila sa snimanjem, te će se prva sekvenca prve epizode (svaka epizoda ima pet sekvenci) krajem oktobra objaviti na YouTube kanalu, društvenim mrežama i službenoj web stranici serije. Seriju proizvodi CGM Films za HRT, a na konferenciji su Ivan Lovreček, producent CGM Films, Maja Fišter, urednica projekta, HTV i prof. Mirnada Novak s Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta objasnili važnost serije za mentalno zdravlje mladih kroz teme koje su njima bitne, a do kojih su došli intenzivnim razgovorima i pripremama upravo s tinejdžerima tokom više od dvije godine. Naglasili su da već sada imaju veliki interes mladih za seriju te da su svjesni da HTV godinama nije nudio sadržaj za tu dobnu skupinu. Skam je svoju adaptaciju do danas imao u 10 zemalja, dok se u Francuskoj snima već 13. sezona.

Prvi dan karijera u audiovizualnoj industriji prošao je više nego odlično i uz brojne posjetitelje, učenike, srednjoškolce i studente, koji su se interesirali za svoje buduće zanimanje kako u filmu tako i u gamingu i to na devet info pultova raznih firmi i obrazovnih institucija (ADU, Algebra, Vern i PISMO).

Za kraj, konferenciju je nabolje opisao Jan Juračić, narativni dizajner: "Konferencija je bila uspješna sinergija dvije discipline. Tko nije otišao inspiriran, nije obraćao pažnju!"

Prethodna
“Žarko, razmazit ćeš dite“ pobjednik 13. KIKI festivala
Sljedeća
Dva crnogorska projekta izabrani u “Agora Works in Progress“