Pig: Zrnce žita u vreći kukolja

Piše: Sead Vegara

Nicolas Cage! To ime je nekad nešto, nevjerovatno zvuči, značilo i imalo je određenu “težinu“, dok sada... Sada je ostalo samo zvučno ime i ništa više od toga... Mada, u svoje vrijeme, ime Nicolasa Cagea vezivano je uz takve projekte i tolike rediteljske veličine, poput filmova Face/Off (1997), jednog od najboljih modernih akcionih režisera Johna Wooa, ili Adaptation. (2002), takvog filmskog autora kakav je Spike Jones... Da ne nabrajamo. Sve je išlo svojim putem, redale su se uloge u kvalitetim (Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans, 2009; Kick-Ass, 2010) i zabavnim (The Sorcerer's Apprentice, 2010; The Croods, 2013) filmovima, a onda se desilo nešto loše.

Svinja; režija: Michael Saronski; uloge: Nicolas Cage, Alex Wolff, Adam Arkin; 2021.

IMDb rejting: 6.9/10

Rotten Tomatoes rejting: 97%

Da li je Cagea oštetio agent, ili su ga uhvatili da je pronevjerio neke novce, ili nije platio porez... ostaće nepoznanica. Ono što je očigledno jeste da je Cage od 2010. godine imao više loših filmova nego dobrih, a snimio ih je mnogo, mnogo... preko 20 naslova. Istina, bilo je u tom “kukolju i malo žita“, ali nevolja je Nicolasa Cagea natjerala da ne bira projekte, te tako nastupa gdje god mu ponude ulogu i ma koliko god beznačajnu, epizodu ili samo svojevrsni cameo. Sve za novac! Jedan od Cageovih posljednjih filmova, svakako ne zadnji, jeste ostvarenje reditelja Michaela Saronskog pod nazvom Pig (Svinja, 2021), koje se upravo može smatrati tim “zrncem žita“.

Cage u filmu portretira pustinjaka Robina, koji sa voljenom životinjom, naslovnom svinjom, u šumama oko Portlanda uspješno traži i nalazi tartufe, te ih isporučuje momku Amiru (Alex Wolff), mladiću kojeg krasi sklonost ka klasičnoj muzici i sportskim automobilima. Nakon što isporuči određenu količinu tartufa Amiru, Robin se sprema za novu potragu, ali ga to isto veče dvojica stranaca napadnu u njegovoj trošnoj kućici i otmu njemu dragu svinju. Robin se budi u lokvi krvi i odlučuje da po svaku cijenu vrati svoju svinju i dolazi u Portland gdje ga susreće njegova prošlost. Prošlost koja je u određenim portlandskim krugovima, podzemlja i onima koje vam ni na um ne bi palo, toliko zloglasna i legendarna. Ispostaviće se da Robin ispod svoje naizgled mirne i otrcane vanjštine krije velike tajne.

Cage svojim performansom, gdje je manje više, podsjeća zašto u svojoj filmografiji ima Oscara za najbolju ulogu (Living Las Vegas, 1995), te jednostavan, u nekim momentima poetski scenarij (Michael Saronski i Vanessa Block), izdiže još više na razinu u kojoj i režija Saronskog dobija svoje prave obrise. U jednoj sceni sadašnji šef podzemlja kaže Robinu: „Tvoje ime je nekad nešto značilo ovdje. Sada više ne.“, baš kao što je nekada ime Nicolasa Cagea nešto značilo u Hollywoodu. Sada je Cage sinonim za direct-to-video filmove, od kojih neki dobiju priliku da zaigraju na redovnom kino-repertoaru, među kojima se ponekad nađe i kakav nebrušeni dijamant kakav je upravo naslov Pig.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje

Prehodna
Eternals: Spektakularna borba protiv dosade
Sljedeća
The French Dispatch: Prelijepa posveta izvornom novinarstvu