Swamp Thing: Da li je DC-jeva serija zaslužila otkazivanje?

Swamp Thing: Da li je DC-jeva serija zaslužila otkazivanje?

Piše: Marko Njegić

Hiperprodukcija televizijskih proizvoda dovela je do toga da se sve češće otkazuju daljnje sezone mnogih serija. Sjetimo se nedavnih primjera Punishera i Jessice Jones. No, Marvelove serije su dogurale barem do dvije, odnosno tri sezone. Swamp Thing konkurentskog DC Universea je ekspresno otkazan uoči isteka prve sezone, točnije prije nego se opće ukazao na ekranima, tj. streaming platformi. DC kao da nije ni sam znao što bi s ekranizacijom kultnog superjunačkog horor stripa o Čudovištu iz močvare iz pera pisca Lena Weina i crtača Berniea Wrightsona, osmišljenog sedamdesetih godina prošlog stoljeća, koje je dosad imalo najpoznatije ukazanje u filmu Swamp Thing legendarnog Wesa Cravena iz 1982. godine. Dopirale su vijesti da je snimanje serije, usred produkcije, naglo skresano s 13 prvotno planiranih epizoda na deset. Zatim da je produkcija naprasno prekinuta zbog nesuglasica između čelnika krovne producentske kuće Warner Bros i DC-ja.

Zadnje, ne i najmanje važno, spominjale su se i zavrzlame s papirologijom: otkrilo se da država Sjeverna Karolina, gdje se serija trebala snimati i snimala se, mogla ponuditi 12 milijuna dolara umjesto 40 na koje je produkcija računala. To je, očito, presudilo Čudovištu iz močvare – budžet i financijske komplikacije s prebacivanjem već usidrene produkcije na neku drugu lokaciju. Svejedno, prilično nevjerojatno za projekt kojeg je izvršno-producentski podržao tvorac blockbustera James Wan (Aquaman, Brzi i žestoki 7, Prizivanja), a prve dvije epizode režirao hitmejker Len Wiseman (Umri muški 4.0, Underworld 1&2), čovjek s iskustvom na projektima garniranim visokim proračunima (remake Potpunog sjećanja).

Uzimajući u obzir sve navedeno, bilo je upitno hoće li Swamp Thing uopće ugledati svjetlo dana. Kad se to dogodilo, jasno je da Swamp Thing baš i nije zaslužio biti vraćen natrag u močvaru prije nego što je pošteno iz nje izašao. Produkcijski problemi iza scene serije se osjete u prve četiri trenutno dostupne epizode u vidu jasnije "autorske" vizije između "A" i "B" filma, pardon serije, SF misterije, "fantasy" romanse i tjelesne strave i užasa, možda i serijskog "trash" ili "camp" horora tipa Ash protiv živih mrtvaca. Kao da se barem dvije, ako ne i tri/četiri serije bore za primat unutar jedne. U prve četiri epizode u oko upadaju generički likovi i mahom pripadajuća gluma ekipe (solidna Crystal Reed, bezlični Andy Bean...) u kojoj se nalaze i poznate face poput Willa Pattona (Armagedon) i Virginije Madsen (Stranputica) kao lokalni biznismen Avery Sunderland i njegova supruga Maria, te Jennifer Beals (Flashdance) u ulozi šerifice.

Zasad, ironično, uvjerljivo najbolji glumački posao obavlja Derek Mears, skriven iza uistinu odlične prostetičke maske Čudovišta iz močvare, s tijelom prekrivenim lijanama, mahovinom, granama, pridodajući još jednu ulogu tog tipa u rezime nakon što je utjelovio zloglasnog hororskog antagonista Jasona Voorheesa u remakeu Petka 13. i jednog od Predatora u Predatorima. Tu su i većinski standardna rastezanja materijala koji je, osobito u jednosatnom "pilotu" (nastupna, "intro" epizoda), mogao biti komprimiran na 30 do 45 minuta, a da ništa bitno pritom ne bi bilo komprimitirano (boljke Marvelovih TV produkata, s naglaskom na predugog Punishera).

Međutim, DC-jevoj seriji je teško opovrgnuti dojmljivu, atraktivnu "filmsku" fotografiju u "cinemascopeu", što je sigurno zasluga filmaša Wisemana i Wana. Atmosferu stvorenu za horore iz močvare također. Swamp Thing je naklonjen hororima "R" predikata iz dekade u kojoj je snimljen Cravenov film. U jednoj sceni u videoteci vidimo plakate (Cravenove) Strave u Ulici brijestova i Izgubljenih dječaka. Neka biolog Alec Holland (Bean) kaže doktorici Abby Arcane (Reed) "Volim referencije koje nisu iz osamdesetih" kad dođu istražiti zagađenu, otrovanu močvaru, kao da se sprda s Netflixovom serijom Stranger Things. Ali, ipak, osamdesete su bile godine (i) za Swamp Thing. Kreatori serije Gary Dauberman (scenarist blockbuster horora Ono i Časna, te serijala Annabelle) i Mark Verheiden (kinohitovi devedesetih Maska i Vremenski policajac) žanrovski su potkovani autori.

Močvara je ovdje gotovo pa svojevrsni Crystal Lake, premda će u uvodnoj sceni prve epizode od misteriozne napasti stradati stariji muškarci u čamcu, ne tinejdžeri, kad ih napadne flora koja će kasnije prekriti Aleca i pretvoriti ga u močvarnog stvora s "tkivom biljke organiziranom kao tkivo životinje". U toj se sceni nazire utjecaj briljantnog Stvora Johna Carpentera (monstrum raznolike tjelesnosti s pipcima itd.) koji će se naknadno samo produbiti u scenama "body horrora" u mrtvačnici i dalje, u kojima ima i četvorenja granama/lijanama. Autori su se nagledali i iznimnih (meta)fizičkih horora Davida Cronenberga (Muha), ali i krasnih romantičnih fantazija Guillerma Del Tora poput Oscarom nagrađena Oblika vode, ionako nadahnuta arhetipskim Ljepotica i zvijer mitom na potezu od Čudovišta iz crne lagune do - Čudovišta iz močvare. Ljubavna priča ove serije mogla bi postati jednako važna kao hororska.

Zvijezda izvornog filma i Steve iz 'Beverly Hillsa'

Zvijezda filma Swamp Thing Adrienne Barbeau pojavljuje se u seriji kao dr. Palomar, a manju ulogu ima i Ian Ziering (Beverly Hills 90210, Sharknado).

Objavljeno na portalu Slobodna Dalmacija 
Prethodna
TV serija o raperima: "Wu-Tang: An American Saga"
Sljedeća
Alternativna historija u seriji "For All Mankind"