While at War: Građanski rat kroz životnu prizmu pisca

Piše: Sead Vegara

Za sada posljednje, svakako ne zadnje ostvarenje, jednog od ponajboljih savremenih španskih sineasta Alejandra Amenábara jeste Mientras dure la guerra (Za vrijeme rata, 2019). Riječ je o filmu u kojem se Amenábar pozabavio Španskim građanskim ratom, dolaskom Generalissima Francisca Franca na vlast, a sve to prikazano kroz životnu prizmu jednog od najbitinijih španskih pisaca i filozofa Miguela de Unamuna (Karra Elejalde). U While at War nas uvodi kadar u kojem zastava Druge španske republike vijori na vjetru i pretapa se iz crno-bijelih u svoje pune prave boje, dok nakon toga slijedi znalački inscenirana kadar sekvenca vojnog puča u kojoj nacionalisti okupiraju trg u španskom gradu Salamanci.

Mientras dure la guerra; režija: Alejandro Amenábar; uloge: Karra Elejalde, Santi Prego, Nathalie Poza, Titlo Valverde; 2019.

IMDb rejting: 6.9/10

Rotten Tomatoes rejting: 64%

Iako je proglašeno vanredno stanje, rektor Univerziteta, Unamuno nastavlja dan po starom i okuplja čudnovati trojac – on kao pisac i filozof, zajedno sa protestantskim svećenikom Atilanom (Luis Zahera) i mladim ljevičarem Salvadorom (Carlos Serrano Clark), te odlaze na uobičajenu popodvenu šoljicu kafe u kafiću na trgu. Unamuno će kasnije u intervjuu za novine podržati vojni udar što će ga stajati pozicije na Univerzitetu, ali samo na kratko jer će ga nacionalisti nakon preuzimanja vlade vratiti na mjesto rektora. Istodobno će Unamuno djelovati protiv i djelovati za nacionaliste, neznajući kojoj strani da se prikloni. Njegova ambivalentnost će ga na kraju i koštati, jer će sve otići predaleko bez da je planirao bilo šta od onoga što će uslijediti.

Trojac će i u narednim danima održavati tradiciju, sve do momenta kad Atilana odvedu na ispitivanje sa kojega se neće vratiti. Da stvar izgleda još ružnija, posljednje riječi koje su Unamuno i svećenik izmijenili nisu bile prijatne, te će pisca to pritiskati i ne dati mu mira u narednim danima. Paralelno sa pričom Unamuna, njegove porodice i prijatelja, na drugoj strani je prikazan prilično potih Francov uspon na vlast. Uopšte, prije nego li će uspostaviti diktaturu koja će zaviti Španiju u crno i trajati do njegove smrti, skoro 40 punih godina, Franco je prikazan kao general koji baš i nije siguran u sebe i koji stalno preispituje svoje ratne poteze. Francov portret u španskim filmovima uvijek je težio pema karikaturi, ali ipak je bio izazov za glumca, kao što je i slučaj sa izvedbom Santija Prega. Prego znalački kanališe Francov pomalo „otupljeni izgled“ koji proizlazi upravo iz njegovog neugodnog nevjerovatnog performansa; fasada je to iza koje stoji očajnička ambicija.

While at War bi se mogao (po)smatrati i kao ozbiljna studija karaktera u kojoj je reditelj i scenarista Amenábar, zajedno sa koscenaristom Alejandrom Hernándezom, pokušao obrazložiti opasnost od političke pasivnosti. Prelijepu scenu su odigrali glumci Elejalde i Serrano Clark, kao Unamune i Salvador, u kojoj se dvojac počinje svađati oko političkih pitanja, sa mjesta na kojem je „puk'o vidik“, dok Amenábar to prikazuje sa kamerom koja se udaljava i iz daljine ispraća njihovu svađu sve do zalaska sunca. Sunca koje u Španiji neće ponovno izaći sve do daleke 1975. po smrti diktatora Francicsa Franca.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje
Prehodna
Cry Macho: Eastwoodov oproštaj od glume
Sljedeća
Free Guy: Život je više od videoigre