Filmski program “Suočavanje s prošlošću“ u Meeting Pointu

Filmski program “Suočavanje s prošlošću“ u Meeting Pointu

Od 27. do 30. novembra u kinu Meeting Point u Sarajevu održat će se program “Suočavanje s prošlošću“ s izborom filmova sa 29. i 30. Sarajevo Film Festivala.

Filmovi počinju u 17.30 sati, a ulaz na sve projekcije je besplatan. Besplatne ulaznice preuzimaju se sat vremena prije početka projekcije.

Program počinje u srijedu, 27. novembra filmom Lost Country Vladimira Perišića, koji je osvojio Srce Sarajeva za najboljeg glumca (Jovan Ginić) na 29. Sarajevo Film Festivalu. U četvrtak, 28. novembra publika će imati priliku pogledati dobitnika Nagrade za ljudska prava 29. Sarajevo Film Festivala, film Šutnja razuma Kumjane Novakove. U petak, 29. novembra, u programu je film iz ovogodišnjeg programa Kinoscope 30. Sarajevo Film Festivala, Presretnuti Oksane Karpovych. Program završava u subotu, 30. novembra, filmom Dezerteri Damira Markovine, koji je bio u konkurenciji za nagrade u Takmičarskom programu – dokumentarni film 29. Sarajevo Film Festivala.

U srijedu, 27. novembra u 17.30 sati u kinu Meeting Point prikazuje se višestruko nagrađivani film Lost Country Vladimira Perišića. U filmu glume Jovan Ginić, Jasna Đuričić, Miodrag Jovanović, Lazar Ković, Pavle Čemerikić. Radnja filma događa se u Srbiji 1996. godine. Tokom studentskih demonstracija protiv Miloševićevog režima petnaestogodišnji Stefan prisiljen je sprovesti najtežu od svih revolucija. Stefan se mora suočiti sa svojom voljenom majkom koja je glasnogovornica i saučesnica korumpirane vlasti protiv koje njegovi prijatelji protestuju.

U četvrtak, 28. novembra u 17.30 sati u kinu Meeting Point na programu je film Šutnja razuma Kumjane Novakove. Sastavljen isključivo od svjedočanstava i videomaterijala iz forenzičkog arhiva, film Šutnja razuma i sam je poput sjećanja: neuhvatljiv, fluidan, odbacuje okvire, razbacan je na sve strane, prostoran i temporalan. Lična iskustva pretrpljenog nasilja i torture žena koje su tokom rata u Bosni i Hercegovini prošle kroz logore za silovanje u Foči prevazilaze okvire vremena i prostora i postaju naša kolektivna sjećanja.

U petak, 29. novembra u 17.30 sati na programu je film Presretnuti Oksane Karpovych. Ukrajinska obavještajna služba presrela je hiljade telefonskih poziva ruskih vojnika s ukrajinske linije fronta upućenih njihovim porodicama i prijateljima u Rusiji. Sadržaj tih poziva, na vrtoglavo napet i emotivan način, oslikava svu okrutnost rata. Upareni sa prizorima razaranja uslijed invazije i svakodnevnog života Ukrajinaca koji obnavljaju porušeno i suprotstavljaju se okupaciji, glasovi ruskih vojnika – od onih ispunjenih iluzijama o herojstvu do onih potpuno razočaranih i neracionalnih, kao i onih koji govore o pljačci i činjenju sve užasnijih ratnih zločina ili šire propagandu, izražavaju sumnju i razočarenje – otkrivaju čitav spektar dehumanizirajuće moći rata i imperijalističku prirodu ruske agresije.

Program završava u subotu, 30. novembra u 17.30 sati filmom Dezerteri Damira Markovine. Film Dezerteri je hibridni dokumentarni esej o generaciji bosanskohercegovačkih srednjoškolaca iz Mostara koja je na pragu zrelosti pogođena razornim ratom. Ovaj mozaik sjećanja na rane devedesete sastavljen je od savremenih razglednica i nijemih kadrova mjesta gdje su se nekada vodili ratovi, a koja su protagonisti filma bili prisiljeni napustiti. Smirenost tih mjesta danas je u suprotnosti s emotivnim isječcima iz pisama upućenih reditelju iz izbjegličkih kampova razasutih diljem Evrope. Izbjeglice opisuju svoj bijeg preko granice, svoja iskustva u izbjegličkim kampovima i svoju dugotrajnu mržnju prema neprijateljima koji su im oteli dom i mladost. Film o nestaloj generaciji, egzilu, teškim izborima i odgovoru na najteže pitanje svakog rata: ostati ili bježati.

Nakon projekcije u kinu Meeting Point slijedi razgovor s autorom.

Program se održava u partnerstvu sa regionalnim uredom Fondacije Friedrich-Ebert.

Prethodna
Preminuo Jim Abrahams, sutvorac "The Naked Gun" filmova
Sljedeća
Prvi pogled: "Budi bog s nama"