A Shaun the Sheep Movie 2: Farmageddon: E.T. od plastelina

Piše: Sead Vegara

Godine 2015. britanski animacijski studio Aardman Animation priredio nam je nevjerovatnih sat i po urnebesne zabave i smijeha do suza uz stop-motion animirani uradak A Shaun the Sheep Movie. Četiri godine poslije recept je približno isti, a proizvod ponovno prvoklasni punokrvni stop-motion (clay-motion) animirani uradak uz koji ćete se ismijati i provesti ugodnih 90-tak minuta u kinu. Nastavak A Shaun the Sheep Movie 2: Farmageddon nudi sve ono što smo dobili u dugometražnom prvijencu, ali daje potpuno novu i originalnu priču. Ovca Shaun (hrvatski prevod: Janko Strižić) i ostatak stada ovoga puta neće spašavati svog farmera iz ralja velegrada, već će se naći u sasvim drugačijoj avanturi. U pitanju će opet biti akcija spašavanja, ali sada malenog plavkastog vanzemaljca od tajne vladine organizacije za kontakt sa alienima, te njegov povratak na rodnu planetu. Pad svemirskog broda u blizini Mossy Bottom farme prouzrokovao je senzaciju u lokalnom mjestu, te su svi zaluđeni idejom o vanzemaljcima. Shaunov farmer se odluči profitirati iz novonastale situacije samo da bi mogao kupiti novi kombajn i odluči otvoriti zabavni park pod nazivom “Farmageddon“. Dok, Shaun, maleni vanzemaljac, farmerov pas i ostatak stada pokušavaju na sve načine da izbjegnu susret sa stanovništvom i vladinim agentima, mrzovoljna misteriozna žena – vođa tima za kontakt sa alienima ima svoje motive da pronađe i uhvati vanzemaljca.

Janko Strižić Film 2: Farmagedon; režija: Will Becher & Richard Phelan; glasovi: Justin Fletcher, John Sparkes, Kate Harbour; 2019.

IMDb rejting: 7.1/10

Prosto nevjerovatna je ideja da se i dan danas nakon 1927. godine, koja u filmskoj historiji važi za godinu kada se na filmu rodio zvuk, tj. kada su filmovi počeli “da pričaju“ (The Jazz Singer Ala Jolsona, 1927), filmski mađioničari vraćaju u doba kada je film bio nijem. Za A Shaun the Sheep Movie 2: Farmageddon možda se ne može reći da je baš nijemi film, ali estetski odaje taj ugođaj i pogotovo što je sličan radovima legendarnog Charlieja Chaplina (itekako uočljiv je hommage Chaplinovom remek-djelu Modern Times, 1936). Kako je sam Chaplin četiri godine nakon pojave zvuka u još jednom svom remek-djelu City Lights (1931) ismijavao zvučne filmove (talikies) odbijajući da Skitnica progovori, tako i rediteljski dvojac Will Becher i Richard Phelan, odgovoran za režiju A Shaun the Sheep Movie 2: Farmageddon, svojim likovima ne dozvoljavaju da progovore već karikiranim zvukovima i “govorom tijela“, mimikom i gestom, pričaju priču.

Reditelji i scenaristi animiranih filmova su u mogućnosti da daju reference na mnoge druge igrane filmove čime im odaju počast, a time i sebi daju jednu posebnu notu. Shaun 2 ima tih detalja u sasvim dovoljnom omjeru, ni puno, ni malo, već baš tamam. Pažljiviji gledaoci uočit će reference na Spielbergove Ralje (1975), Bliske susrete treće vrste (1977) i neizbježnog E.T.-ja (1982), pa i neizostavne Lucasove Star Warse (1977), Jacksonovog (ili originalnog) King Konga (2005)... da ne nabrajamo. Suvlasnik Aardman Animationa Nick Park (drugi je Peter Lord) koji je i osmislio karakter Shauna, kao sporednog lika u sada već klasičnim clay-motion animiranim pustolovinama Wallacea i Gromita, napravio je seriju kratkih filmova sa Shaunom, farmerom, psom i malim stadom ovaca, da bi 2015. u režiji Marka Burtona i Richarda Starzaka predstavili publici širom svijeta i prvi dugometražni film Shaun the Sheep Movie.

Opisujući rad na svojim animiranim filmovima Nick Park je jednom prilikom izjavio: ”To je nešto između svijeta crtića i stvarnog svijeta s akcijom uživo. Radi se o trodimenzionalnom, realnom svijetu sa stvarnom strukturom. Likovi su izrađeni od modernog plastelina uz latex pjenu, silikon, smolu i metalni kostur pa mogu mijenjati oblik; mogu se savijati. Ako je neko udaren u lice, ono se ponaša poput komada tijesta, kao u crtiću. Ali to nije samo igra s lutkama; zahtjeva planiranje sve do najmanjih detalja.”. Park i Lord su vlasnici četiri Akademijina priznanja od kojih su tri za kratke i jedan za dugometražni animirani film o Wallaceu i Gromitu The Curse of the Were-Rabbit. Uz dominaciju Disneyja (Pixara) iz godine u godinu na dodjeli Oscara, mogli bismo se prijatno iznenaditi kada sljedeće godine Oscara za najbolje animirano ostvarenje ode u ruke Willa Bechera i Richarda Phelana za A Shaun the Sheep Movie 2: Farmageddon.

Prethodna
Joker: Mračni Kralj komedije
Sljedeća
Jezive priče iz mraka/Ukleto: Noć vještica počinje ranije