Pogled u prošlost: “World War Z“

Pogled u prošlost: “World War Z“

Piše: Sead Vegara

Urađen kao celuloidna adaptacija istoimenog bestselera Maxa Brooksa, film World War Z (Svjetski rat Z, 2013) Marca Forstera zamišljen je kao apokaliptična drama kojoj je poligon cijeli svijet. Opet, posmatrano iz ugla Romerovih filmova (Night of the Living Dead, Dawn of the Dead) sa kojima je i započeo žanr, a koji su na izvjestan način bili kritika američkog društva i rata u Vijetnamu, Forsterov film možda i nije toliko politički angažiran, jer je prije svega nastao u drugom vremenu i drugim prilikama mada mu ni to ne bi trebalo smetati za neki politički podtekst.

Šta se još može reći na temu zombija? George Romero i ekipa rekli su pretežno sve što se imalo kazati i novim naraštajima ostaje samo da se manje – više zezaju na temu, da parodiraju žanr. Naravno, držeći se pravila davno ustanovljenog kanona. Skrenuvši sa teme, najbolji primjer je britanska zombie komedija Shaun of the Dead (Zora glupih mrtvaca, 2004) u režiji Edgara Wrighta, sa izvrsnim Simonom Peggom i Nickom Forstom, kao prvi dio “cornetto trilogije“, koja je prečku postavila prilično visoko. Također i izvanserijski Zombieland (Zemlja zombija, 2009), mada ne toliko i njegov nastavak Zombieland: Double Tap (2019), nastao po scenariju Rhetta Reesea i Paula Wernicka, a režiran od strane Rubena Fleischera, film koji nije romerovska političko-socijalna satira već čista “road-movie“ komedija, sa zombijima, naravno.

Filmovi o zombijima su u biti filmovi o grupama ljudi koji bježeći od zaraženih traže sigurno utočište pri čemu mnogi od njih ginu i, naravno, ubijaju zombije na razne načine. U slučaju filma World War Z (naslov bi trebao da aludira na to da je u pitanju posljednji svjetski rat) priča je koncentrisan oko lika Gerryja (Brad Pitt), bivšeg UN istražitelja, koji je zajedno sa svojom porodicom: ženom Karin (Mireille Enos) i dvije curice, Constance (Sterling Jerins) i Rachel (Abigail Hargrove), dodatak je i klinac Tomas (Fabrizio Guido) kojega spase, izmješten na sigurno i sada treba da se posveti rješavanju enigme “nultog zaraženog“ koja će ga opet odvesti na proputovanje svijetom. Ono što se mora priznati timu zaduženom za specijalne efekte jesu zaista impresivno urađene scene najezde zombija na Jerusalemskom zidu, kao i one po koje se odvijaju po cijelom gradu.

Forster cijelo vrijeme drži priču u fokusu bez da se na trenutak raspline i skrene sa teme. Doduše, nema tu eksplicitnih scena nasilja počinjenog od strane čovjeka ili zombija, ali se nekako osjeća ta strahota i užas koja se obično vezuje za filmove o zombijima. Nekada veoma popularna AMC- jeva TV serija The Walking Dead (Živi mrtvaci), nastajala u periodu od 12 godina (2010-2022.) zajedno sa mnogobrojnim spin-offima, zasigurno je nešto što je posljednjih godina bacilo svjetlo na “žive mrtvace“. I sama serija i njeni spin-offi su dosta oscilirali u kvaliteti, a filmom World War Z, čiji scenarij potpisuje trojac Matthew Michael Carnahan, Drew Goddard i Damon Lindelof, priča o zombijima na velikom platnu konačno je još jednom dobila pravi tretman.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje 

Prethodna
Dr. Strangelove: Jahač atomske bombe